Účinkující

KOKOKO!

Kongo – Kinshasa

Afrofuturistický elektro punk o síle tisíců megawattů

Název znamená ťuk ťuk ťuk. S tranzovními koncerty a debutovým albem Fongola ale konžská skupina, svázaná s elektronikou francouzského producenta Débruita, na mezinárodní dveře, jak se sluší, nezaklepala, nýbrž do nich nekompromisně vtrhla s pověstí naprosto mezního zážitku. Oblečeni do žlutých mundůrů vás členové kapely s tradicí zmutovanou do estetiky postindustriální avantgardy, přenášené skrze důmyslnou elektrifikaci obskurních nástrojů, původně často soch a uměleckých skulptur, přeřvaných hlasem zpěváka a tanečníka Makary Bianca, totálně strhnou.

Princip DIY u nich představuje nutnost, nikoliv prostředek k dosažení cíle: vytěsnit všudypřítomnou rumbu, a otřást tak stereotypy provázejícími konžskou hudbu. Nevzdávají se ani afropopových melodií, funky a dubu, umocněných směřováním k taneční divokosti. Débruita skoro nevnímáte, přitom je slyšet všude, jenom si to uvědomíte až později. Podřídil se hypnotickým rytmům a expanzivní kreativitě, průkopnicky relativizující ponětí o moderní africké elektronické hudbě vyšlé ze slumů Kinshasy.

Tekno kintueni, jak KOKOKO! své hudbě říkají, rozšiřuje řadu extrémních hudebních forem vzešlých v posledních letech z Demokratické republiky Kongo, podle britského novináře Andyho Morgana země marně a odevzdaně čekající na Godota. Země, ve které se nesmírné nerostné bohatství nevylučuje se strašidelnou chudobou, což jde za nadnárodními společnostmi, jež společně se zkorumpovanými politiky drancující Kongo bez ohledu na následky a počty mrtvých během nelidských válek. 

Jedenáctimilionová metropole Kinshasa je třetí největší africké město. I když belgický producent Michel Winter ho po zkušenostech přirovnává raději k peklu, kde každý dělá, co je v jeho silách, aby přežil do druhého dne. Rozpadající se infrastruktura, vysoká kriminalita, neexistující internet, nedostatek vody a neustále vypadávající elektrická síť přinutily obyvatele Kinshasy adaptovat se v Système D – z francouzského slova débrouillardise, což volně přeloženo znamená: bez chytrosti nepřežiješ. 

Žít v Kinshase je performance sama o sobě. Hranice mezi uměním a reálným životem vlastně neexistuje. Umělci a spontánní tvůrci nepracují v ateliérech, ale přímo na ulici, která pro ně představuje silnou inspiraci, a tělo je pro ně nejpřirozenějším způsobem, jak vyjádřit názor a předat lidem zprávy, i když s ohledem na policejní a státní aparát raději zakódované,“ vysvětlil francouzský režisér Renaud Barret název filmu Système K – poctu nezávislým umělcům z Kinshasy, k němuž KOKOKO! dodali soundtrack. Tvrdý zásah na solar, který budete cítit ještě hodně dlouho.

NenechTE si ujít
KOKOKO! na Colours

Koupit vstupenku