Účinkující

Khruangbin

Spojené státy

Na současné mezinárodní hudební scéně neexistuje pravděpodobně kapela, která by tak obratně mísila bezpočet hudebních žánrů z každého koutu světa, jak to dělá texaská formace Khruangbin. Trio, jejíž název vychází z thajského označení pro letadlo, je tvořeno basistkou a módní ikonou Laurou Lee, všestranným kytaristou Markem Speerem a bubeníkem Donaldem DJ Johnsonem. Za osmiletou kariéru stihlo se svou multietnickou asambláží psychedelie, funku, soulu, jazzu, popu, dubu či reggae projet téměř všechny kontinenty. V červenci 2024 trojice poprvé přistane v Česku a své fanoušky vezme na vyhlídkový let po krajině alternativního neuchopitelného univerza.

„Naše vystoupení by mělo vzbuzovat dojem, že jsme teprve přistáli na této planetě,“ glosoval Speer před čtyřmi lety pro britský deník The Guardian. A nemýlil se. Nejenže poslech Khruangbin od jejich první desky The Universe Smiles Upon You inspirované thajskou hudbou šedesátých let navozuje pocit nepředvídatelné halucinogenní cesty po světe, ve kterém se stírají hranice konvencí. Jejich živé koncerty stejně podvratně mísí punc avantgardy přelomu šedesátých a sedmdesátých let a pozlátka glamrockových velikánů po vzoru Davida Bowieho nebo T. Rexe se smyslem pro svobodomyslnost a hravost. Khruangbin dokážou hovořit univerzální řečí, která oslovuje široké publikum po celém světě. Právě proto je nelze jednoduše zaškatulkovat.

Po třech úspěšných albech a spolupráci se špičkami v oboru, mezi něž patří americký soulový zpěvák Leon Bridges nebo bývalý člen kultovní britské rockové kapely The Beatles Paul McCartney, se Khruangbin ponořili do prostředí západoafrických rytmů. Společně s malijským muzikantem Vieuxem Farkou Touré vytvořili albem Ali působivou poctu jeho otci. Reimaginovaná tvorba jednoho z nejlepších malijských kytaristů Aliho Farky Touré se pod dozorem jeho syna a uskupení Khruangbin proměňuje v citlivou fúzi tradičních prvků daného regionu a rozšiřuje ji o kořeny kreolských hudebních tradic. Texaská trojice tak opět dokazuje, že v hudbě není hranicí ani nebe. Právem ji lze proto považovat za jednu z umělecky nejvlivnějších kapel současnosti.

NenechTE si ujít
Khruangbin na Colours

Koupit vstupenku