Účinkující

Lenny Kravitz

Spojené státy

Pátek 19. 7.22:45-00:45

Česká spořitelna stage

Od začátků mu „předhazovali“, že je novým Hendrixem či novým Princem. Možná ho to i těšilo. Svých idolů a vzorů se nikdy nezříkal, ale svou cestu si prošlapal sám. V jeho hudbě najdeme to nejlepší z klasických žánrů především černé hudby, ale zní proklatě aktuálně. Jako jeho nové album Blue Electric Light, které spolu se svými největšími hity představí právě na festivalu Colours of Ostrava.

Když vám k pátým narozeninám zahraje na piano Happy Birthday to You sám velký jazzový progresivista Duke Ellington a prakticky od vašeho narození se po domě promenují „strýčkové“ a „tetičky“ jako Miles Davis, Count Basie nebo Ella Fitzgerald, pak přijdete na střední a vaším spolužákem je jistý Saul Hudson, který pořád někde trápí kytaru a už za pár let ho bude celý svět znát pod jménem Slash, asi je hodně těžké vábení múz nepodlehnout. A proč se taky bránit, když máte doma umělecké zázemí a zjevný talent: od tří let vás nechají doma tlouct do hrnců, dokud si „nevymlátíte“ opravdové bicí, a v pěti si začnete velmi rychle osvojovat kytaru.

První čistě funkrockové a hodně „šedesátkové“ album Let Love Rule, na němž hrál na většinu nástrojů (což se do budoucna stane jeho standardem), vydal Lenny Kravitz v roce 1989. I přes obrovskou konkurenci mělo vcelku slušný úspěch – kupodivu hlavně v Evropě. Pravděpodobně ještě větší vliv (než samotné album) mělo přizvání Lennyho jako předskokana takovým esům, jako byli Bob Dylan, David Bowie nebo Tom Petty. Nejenže mohl z první ruky omrknout, „jak to dělají velcí“, ale také se s novou hvězdou mohlo naživo seznámit to správné publikum – a Lennyho koncerty byly velká show už od začátku, což jim vydrželo dodnes.

Počínaje druhým hned dvojplatinovým albem Mama Said najel Lenny Kravitz na ďábelskou hvězdnou dráhu, z níž už nevystoupil. Hit střídal hit. Bylo jich tolik, že když devátou dekádu uzavřel jejich kompilací nazvanou Greatest Hits, prodalo se jí přes 11 milionů kusů a stala se jedním z nejúspěšnějších alb této doby. A nebyl to vždycky jen komerční atak, čím se Lenny Kravitz držel na nejvyšších příčkách. Velmi vážně a s úctou ho vždycky brala i muzikantská branže. Je nominantem i držitelem dlouhé řady ocenění, mezi nimiž se zvláště vyjímá Cena Grammy za mužský rockový vokální výkon. Tu v letech 1999 až 2002 získal čtyřikrát za sebou, čímž vytvořil dosud nepřekonaný rekord.

V Lennym Kravitzovi na festival Colours of Ostrava přijede multitalentovaný umělec, který dokázal hudbou, již vystavěl na pevných základech rocku, funku, soulu a rhythm and blues, oslovit miliony fanoušků. Ti nejen napjatě čekají na každou jeho novou nahrávku, ale také nadšeně přicházejí na jeho koncerty s oprávněným očekáváním velkého zážitku. A nemusíte se bát, mnohatisícového festivalového davu se Lenny rozhodně nelekne. Už v roce 2005 přilákal na svůj samostatný koncert na brazilské pláži Copacabana tři sta tisíc fanoušků a o dva roky později v rámci charitativního koncertu Live Earth jich bylo pod pódiem dokonce ještě o sto tisíc víc.


Tlumočeno do znakového jazyka. 

NenechTE si ujít
Lenny Kravitz na Colours

Koupit vstupenku