Účinkující

James Blake

Velká Británie

Sobota 20. 7.22:00-23:15

Česká spořitelna stage

Rozsáhlé atmosférické plochy, tajemné syntetizátory, glitchové beaty a emocionálně hluboké texty nesoucí se na téměř sakrálním barytonu rezonují s posluchači na nejhlubší osobní úrovni. Neohraničené krajiny soulu, dubstepu, R&B, elektroniky, hip hopu a experimentálních prvků řadí britského producenta, muzikanta a zpěváka Jamese Blakea mezi špičku současné elektronické hudby.

Oblíbený umělec Kanyeho Westa ve vytrvalém tempu dorovnává muzikální mistrovství svých hudebních partnerů. Kendrick Lamar, Beyoncé, Vince Staples, Frank Ocean, Rosalía, Travis Scott, Brian Eno nebo RZA z Wu-Tang Clan – to je jen část umělců, s nimiž se posadil za producentský pult. Jeho vlastní tvorba mu dosud vynesla devět nominací na Grammy, jednu proměněnou Grammy, Mercury Prize nebo Latin Grammy Award. Lze přitom předpokládat, že tím ve svých 35 letech rozhodně nekončí.

Šesté, dosud poslední album nazvané Playing Robots into Heaven vydal v září 2023 a plynule jím navazuje na své začátky s elektronickou taneční hudbou. Sám tvrdí, že opět našel sám sebe. Přiznává ale, že jistou roli ve změně jeho uměleckého myšlení sehrála dlouholetá přítelkyně – herečka a moderátorka Jameela Jamil: „Když chodí na moje vystoupení, vždy zmiňuje, že její nejlepší momenty jsou skladby, kdy si zatančí, jako jsou třeba Voyeur (2013) nebo Stop What You're Doing (2019).“ Zároveň potvrzuje, že to znamenalo zapřít některé z jeho signifikantních prvků hudební tvorby: „Čím intelektuálnější jsou texty, tím více se vzdalují taneční hudbě. Když jste na tanečním parketu, nechcete rozbalovat jednotlivé vrstvy. Chcete jeden refrén, ve kterém se budete cítit dobře.“

Jamese Blakea jsme viděli v září 2023 v monumentálních prostorách vyprodaného londýnského areálu Alexandra Palace. Splynuli jsme s desetitisícovým davem a zažili jeden z nejlepších koncertních zážitků tohoto 2023. Show je velmi koncentrovaná, vizuálně minimalistická, přesto pompézní. Střídání tanečních nálad s prostornými zvukovými krajinami drží posluchače v neustálé pozornosti. Zatímco svět je poblázněn producentem Fredem Againem, James Blake navzdory své hvězdné kariéře stojí stále spíš v pozadí mainstreamu, ačkoliv se jeho hudba dostává mnohem hlouběji do duše posluchače. Nebo možná právě proto?


Tlumočeno do znakového jazyka. 

NenechTE si ujít
James Blake na Colours

Koupit vstupenku