Účinkující

Sam Smith

Velká Británie

Čtvrtek 18. 7.22:30-00:00

Česká spořitelna stage

Jedna z nejvýraznějších tváří současné popové hudby poprvé zavítá do Česka. Hvězdní Sam Smith, kteří se po vydání svého debutu In The Lonely Hour stali hlasem vyhnanců lásky, otřese Ostravou svou opulentní, extravagantní hudební show. V ní se představí ve zcela nové, odvážnější a suverénní podobě.

Za jejich desetiletou kariéru posluchači pozorovali, jak ve své tvorbě Sam Smith zdolávají kolotoč vášnivé lásky, kterou střídá pocit odloučení a smíření se s neútěšným pocitem osamělosti a zavržení. Zatímco jejich první tři desky připomínaly bitevní utkání s vlastními démony, ve kterých pocit naděje má krátkého trvání, na poslední Gloria skládají zbraň.

Jejich poslední deska předznamenává pozitivnější etapu ve tvorbě Sama Smithe. Zatímco dosud hledali něhu v náručí druhé osoby, Gloria nabízí bezpečné, hřejivé útočiště v sebelásce a přijetí vlastních nedostatků. Smith se vším emočním vypětím vloženým do jejich hlasu malují zítřky v hřejivějších barvách, které nejenom jim, ale i jejich komunitě dodává odvahu.

„Nikdo neví, kdo jsem. Ale většina lidí v této zemi mě slyšela zpívat,“ říkali v roce 2013 začínající Sam Smith pocházející z malého východoanglického venkova. Nyní pětinásobní držitelé prestižní hudební ceny Grammy ocenění Smith se o rozpoznání nejspíše nemusí obávat. Za desetiletou kariéru si Smith skrze své milostné hity jako Stay with Me nebo Too Good at Goodbyes dosahující na horní hudební příčky stihli vybudovat pevnou pozici na mezinárodní popové scéně. Výrazně se také proslavili skladbou Writing’s on the Wall k bondovce Spectre, za kterou v roce 2016 dostali Oscara za nejlepší filmovou píseň. Letos vydané čtvrté album Gloria předznamenalo ale velký zlom v personě Smith. Nostalgické balady věnované nenaplněným láskám částečně vyměnili za dancehallem inspirované tracky, ve kterých hlavní role hraje sebeláska a validace vlastní genderové identity.

Když Smith v roce 2019 těsně před vydáním třetího alba Love Goes oznámili na svém instagramovém účtu, že „po letech souboje s vlastní genderovou identitou se ji rozhodli přijmout se vším, co to obnáší“, dostalo se jim vřelého přijetí z mnoha stran nebinární/trans komunity. Sam byli chváleni za to, že jejich krok přispívá „ke zviditelňování nebinárních osob“ ve veřejné sféře. Transformaci Smith tak neodráží pouze příklon k odvážnější sebeprezentaci ve veřejném prostoru. Jejich nový počin Gloria je v kontrastu k předešlé tvorbě mnohem více angažovaný do podpory práv sexuálních a genderových menšin a otevřeněji tematizuje queer/trans sexualitu. Díky skladbě Unholy se Smith a trans hudebnice Kim Petras stali prvními nebinárními/trans osobami na vrcholu nejprestižnějšího amerického hudebního žebříčku Billboard Hot 100.


Tlumočeno do znakového jazyka. 

NenechTE si ujít
Sam Smith na Colours

Koupit vstupenku