Účinkující

Dubioza Kolektiv

Bosna a Hercegovina

Balkánské mestizo s anarchistickou strategií: jeden svět, jeden boj a koncert musí bolet

Bosňákům není nic svaté a jejich obdiv nadále patří těm, kdo se dokážou i za cenu svobody vzepřít nespravedlivému systému. A pokud jste otevřeni podobnému světonázoru, koncert by mohl změnit váš život. Jestli po něm tedy trefíte domů… Drtivým mixem hip hopu, trip hopu, reggae, skáčka, hardcore a bosenských balad vás sedmička sarajevských muzikantů a raperů totiž zatluče do prkna jako hřebík. Ještě jinak: jako by po vás jezdil traktor řízený zpitým anarchistou v černožluté kombinéze, trávícím většinu času na seminářích o tom, jak nejúčinněji podkopávat tradiční hodnoty.

Snažíme se udržet si kontakt s balkánskými tradicemi, takže jasně slyšíte, odkud pocházíme. Nakonec ale uslyšíte něco mezi Nirvanou, Rihannou, rockem a kozáčkem,“ naznačuje Dubioza, co od ní máte čekat na vynikajících albech. A těm, kteří nic netuší o obchodní strategii kapely, vzkazuje: Stáhněte si zdarma naši hudbu, a pokud ji nenávidíte, stisknete tlačítko smazat. 

Nemají talent na milostné písně, zato s politicky nekorektními fraškami rozdávají rány na potkání. Koncentrát naštvanosti, agresivního zvuku a třaskavých témat se u Dubiozy přitom ocitá v úlevné rovnováze s pichlavou ironií a humorem: když prý bude nejhůř, poslužte si návodem z alba Happy Machine k sestrojení „veselé mašinky“ na pálení rakije; bruselským byrokratům navzdory. 

Radikalismus Dubiozy není samoúčelný: osobní kruté válečné zkušenosti prý sedmičce hudebníků pomohly rozlišovat, co se ve světě opravdu děje. Bosenským politikům jdou na nervy od roku 2003, světoví je neregistrují; hnidami se nezaobírají. Punc anarchistů a zásadních evropských hudebních věrozvěstů jim dodala spolupráce s nikým menším, než je anglický, politicky ostře vyhraněný černý rastafarián Benjamin Zephaniah nebo světoběžník Manu Chao. Evropští fanoušci, znalí jejich vystoupení na Glastonbury, v Roskilde nebo na Lollapalooze, nedají na Dubiozu dopustit a řadí ji do stejného tábora jako Fun-Da-Mental, Asian Dub Foundation nebo Gogol Bordello. A pod křídla si je vzal americký label Koolarrow, patřící Billy Gouldovi od Faith No More.

Evoluce je u konce, nový čas potřebuje nové rebely,“ hlásá Dubioza Kolektiv a trvá na tom, abyste propocené tričko po koncertu zahodili a šli do jejich merchandise koupit nové, kšeft se zkrátka musí hejbat.

NenechTE si ujít
Dubioza Kolektiv na Colours

2390 Kč do 9000 ks
2690 Kč do 9000 ks
2990 Kč do 9000 ks
Čtyřdenní vyprodané  
Koupit vstupenku