Účinkující 2021

Dubioza Kolektiv

Bosna a Hercegovina

Balkánské mestizo s anarchistickou strategií: jeden svět, jeden boj a koncert musí bolet

Bosňákům není nic svaté a jejich obdiv nadále patří těm, kdo se dokážou i za cenu svobody vzepřít nespravedlivému systému. A pokud jste otevřeni podobnému světonázoru, koncert by mohl změnit váš život. Jestli po něm tedy trefíte domů… Drtivým mixem hip hopu, trip hopu, reggae, skáčka, hardcore a bosenských balad vás sedmička sarajevských muzikantů a raperů totiž zatluče do prkna jako hřebík. Ještě jinak: jako by po vás jezdil traktor řízený zpitým anarchistou v černožluté kombinéze, trávícím většinu času na seminářích o tom, jak nejúčinněji podkopávat tradiční hodnoty.

Snažíme se udržet si kontakt s balkánskými tradicemi, takže jasně slyšíte, odkud pocházíme. Nakonec ale uslyšíte něco mezi Nirvanou, Rihannou, rockem a kozáčkem,“ naznačuje Dubioza, co od ní máte čekat na vynikajících albech. A těm, kteří nic netuší o obchodní strategii kapely, vzkazuje: Stáhněte si zdarma naši hudbu, a pokud ji nenávidíte, stisknete tlačítko smazat. 

Nemají talent na milostné písně, zato s politicky nekorektními fraškami rozdávají rány na potkání. Koncentrát naštvanosti, agresivního zvuku a třaskavých témat se u Dubiozy přitom ocitá v úlevné rovnováze s pichlavou ironií a humorem: když prý bude nejhůř, poslužte si návodem z alba Happy Machine k sestrojení „veselé mašinky“ na pálení rakije; bruselským byrokratům navzdory. 

Radikalismus Dubiozy není samoúčelný: osobní kruté válečné zkušenosti prý sedmičce hudebníků pomohly rozlišovat, co se ve světě opravdu děje. Bosenským politikům jdou na nervy od roku 2003, světoví je neregistrují; hnidami se nezaobírají. Punc anarchistů a zásadních evropských hudebních věrozvěstů jim dodala spolupráce s nikým menším, než je anglický, politicky ostře vyhraněný černý rastafarián Benjamin Zephaniah nebo světoběžník Manu Chao. Evropští fanoušci, znalí jejich vystoupení na Glastonbury, v Roskilde nebo na Lollapalooze, nedají na Dubiozu dopustit a řadí ji do stejného tábora jako Fun-Da-Mental, Asian Dub Foundation nebo Gogol Bordello. A pod křídla si je vzal americký label Koolarrow, patřící Billy Gouldovi od Faith No More.

Evoluce je u konce, nový čas potřebuje nové rebely,“ hlásá Dubioza Kolektiv a trvá na tom, abyste propocené tričko po koncertu zahodili a šli do jejich merchandise koupit nové, kšeft se zkrátka musí hejbat.

NenechTE si ujít
Dubioza Kolektiv na Colours

Koupit vstupenku