Zrní

Zrní

Česká republika 19.7.2023 / 16:00 - 17:00
Liberty stage

Vřava napnutých lan hudby, beaty kladenských uhelných strojů a melodie, které zní dlouho vzadu v hlavě. Zrní jsou stopaři nových postupů, spojují železitou pevnost se zvučným dřevem a uhýbají tomu, co by se mělo. V posledních letech se Zrní pohybuje v meziprostoru alternativy a popkultury, volí svou cestu a víří zcela vlastní prostředí. Kombinaci elektroniky a písničkářství vede autenticita a hra se zvukem i vlastními možnostmi. Ve své hudbě jdou vstříc tomu, co jednoduše v člověku je.

Do uměleckého znakového jazyka tlumočí Hands Dance.

 

 

 

Čtyři Honzové a jeden Ondřej spolu hrají už od roku 2001. Mezitím poslali Hrdinu počítačové hry do světa, Následovali kojota, složili Soundtrack ke konci světa a důvěrně popsali Jiskřící, co nevymyslíš. Někde tam polétává i cena Anděl za objev roku 2012, nominace na další Anděly v roce 2014 (kapela roku, klip roku a žánrová cena Alternativní hudba) a k němu dalších nebo mohutný koncert po Björk na Colours od Ostrava v roce 2017.

Vedle hraní na velkých festivalech a ve velkokapacitních sálech se jali objevovat nová, neprotřelá místa a odhlučnili svůj koncert na komorní podobu, kterou nazvali Černá hodinka a půl. Koncert se tak koná přímo mezi návštěvníky, lampami a svíčkami.

Není mnoho kapel, které by tolik překvapovaly, jako právě Zrní. Intimitu a pokoru z desek dokáží na koncertech přetavit v obrovskou energii, kde se jde na dřeň hudebního i osobního zážitku. Hýbou hranami i niterními pocity, vzývají k tanci i pozornému poslechu. Právě proto jsou stále vyhledáváni i novým publikem, jejich koncerty jsou často událostí v širokém okolí. Jejich poslední deska Jiskřící a na ni navazující EP Spící vznikla ve spolupráci s producentem Onřejem Ježkem (Jamor studio) a Jonatánem Pastirčákem (Pjoni). Pojímá mnohem více elektroniky, efektů, ale i umocněných emocí a propracovaného zvuku. 

Tématem desky je krize jako pozitivní prvek života. Koncentrované smysly a jiskra mezi skalnatými útvary.

Zrní proplouvají žánry, posouvají se a zrají. Stali se tak sebevědomým a jasným bodem české hudební scény.