Účinkující

Yogetsu Akasaka

Japonsko

Kdysi buskoval na rušných londýnských ulicích, nyní beatboxuje na velkých festivalech. To je Yogetsu Akasaka - The Beatboxing Monk

Japonský producent Yogetsku Akasaka není ale úplně klasickým případem z nuly na hrdinu. Za pultem, na kterým vytváří zvukové smyčky svého hlasu totiž vystupuje v oděvu zen-buddhistického mnicha, jehož cestou se rozhodl vydat devět let zpátky. Jeho zprocesovaný beatbox propojený s buddhistickými mantrami neslouží pouhému požitku, ale léčí duševní potíže a vede k vnitřní očistě. Akasakovy meditativní sety, které nabourávají zdánlivou bariéru mezi spiritualitou a taneční hudbou, pohltí i atmosféru letošního vydání Colours of Ostrava.

Původně student herectví v japonské Fukušimě před nástupem do buddhistického kláštera stihl oslnit svým hudebním nadáním mezinárodní posluchačstvo. Jako potulný busker dokonce objel řadu amerických a australských měst. K beatboxu, ze které se vyvinula palčivá vášeň, ho původně přivedl jeho kamarád. „Dal mi cdéčko japonského beatboxera Afry a řekl, že hraje pouze pomocí úst. Byl jsem překvapený, že lidé dokážou dělat takové věci, tak jsem to zkusil. Zjistil jsem, že jsem v tom docela dobrý,“ řekl pro newyorský časopis Vice. Po otci však zdědil smysl pro poslání a podle jeho vzoru se rozhodl kráčet v jeho šlépějích. Mnišství však nezastavilo v tom dělat to, co miluje nejvíc – vytvářet hudbu, která bude pomáhat. Mezinárodního uznání se mu ale dostalo teprve díky virálnímu videu, ve kterém uváděl jednu ze svých neotřelých manter. To v současnosti má už přes šest milionů zhlédnutí. Díky nabyté popularitě Akasaka opět získal příležitost se vrátit na cestu a od roku 2018 pravidelně vystupovat na řadě festivalů.

NenechTE si ujít
Yogetsu Akasaka na Colours

Koupit vstupenku