Son Rompe Pera

Son Rompe Pera

Mexiko 20.7.2023 / 19:00 - 20:00
Liberty stage

Marimba-cumbia-punk-garage-rockabilly z Mexico City. Vysokoenergetická hudba odehraná způsobem, jako by to mělo být naposled, která je bez přehánění schopná uvést davy do stavu tanečního šílenství. Potvrzeno z mnoha světových festivalů, kde bratři Kacho, Kilos a Mongo Gama za doprovodu dvou kamarádů uvedli nekompromisně do praxe heslo: Cumbie je nový punk.

Pohled na pětici potetovaných pankáčů se zarputilými výrazy dává každému soudnému rodiči svaté právo zakázat svému dítěti vstup na koncert. A nepomohou ani omluvy, že Mexičané hrají na starobylou marimbu vlastně tradiční cumbii, hudbu obvykle určenou pro staré, a tvrdí, že přinášejí spoustu zábavy. Na druhou stranu, nechte dětem ujít pohled na kapelu, jakou předtím ještě nikdo neviděl. To jako fakt. Dřevěná marimba doprovázená tvrdými rockovými kytarami představuje totiž se Son Rompe Pera jedinečnost svého druhu. 

Jsme velmi hrdí na to, co nás otec Batuco naučil, protože nebyl jako jiní tátové nutící syny hrát tak, jak se podle tradic údajně má. Vždycky nám říkal, abychom hráli po svém,“ řekl Mongo. Tak nějak zapomněl dodat, že když ho s bratry vyslal v mládí vydělávat na ulici hraním na marimby, mohli se tři teenageři toužící po punku a rocku propadnout před holkami hanbou. O jiné než tradiční hudbě ale otec totiž nechtěl ani slyšet. V něčem měl ale pravdu: úspěch a slávu jim přece jenom nakonec zajistila marimba. Došlo k tomu ale až po jeho smrti v roce 2017, kdy ze sebe konečně mohli naplno vypálit cumbii tak, jak cítili a vnímali. Tedy jako nový punk. 

Prvními koncerty a debutovým albem Batuco vyváděli Son Rompe Pera z míry svým podáním cumbie z Mexika, Kolumbie a Peru snad každého – včetně znalců latinsko-amerických tradic. Lidový repertoár občas doplněný covery oblíbených Misfits nebo Rancid na novém albu natočeném v Bogotě s producentem Frente Cumbierou teď vystřídaly vlastní skladby, ale i daleko větší punkrocková divočina.