Oswaldovi

Oswaldovi

Česká republika, Itálie 19.7.2019 / 16:00 - 17:00
Full Moon stage

Italsko-pražský projekt Oswaldovi byl delší dobu doceňován pouze fanoušky obskurnější alternativy, i když koncertováním v zahraničí budou snad nejaktivnější tuzemskou skupinou. Původně vystupoval italský písničkář Andrea Rottin (Dracula Farmers, Atlantic Cable) sólově, pak potkal Káku z Unkilled Worker Machine, která ho začala doprovázet na bicí. V jednu chvíli vystupovali dokonce ve třech (s Carlem Venezianem) a roku 2015 vydali velmi nevšední nahrávku Bright Lights Showed Them Up. Ta představovala jakýsi folk-spaghetti-rock s trojitými zpěvy, když hudební inspirace si přirozeně a suverénně brala ze severoamerického folku, westernů, anglické psychedelické muziky 60. let nebo z psychedelické tuarežské scény.

V říjnu 2017 přišli s koncepčním materiálem Songs About Persecution, který vycházel z reálných osudů lidí žijících a migrujících po jižní Evropě a dřívějším Rakousko-Uhersku od začátku dvacátého století až do dnešních dní. Francouzský blog With a Messy Head o desce napsal: „Oswaldovic styl představuje univerzální a esenciální prostor, který je schopný obsáhnout postworld hardcore i hlučný afro-western, ale zároveň dává pozor, aby písně nepřetížil, ty zůstávají ústrojné a upřímné.“ Následovalo téměř tříměsíční turné po Itálii, Španělsku a Francii, celkově ten rok odehráli na osmdesát koncertů, většinu z nich za českými hranicemi. Cestování je důležitou a žitou součástí jejich hudby. „Ano, cestování otevírá oči. I když jsme byli v oblastech, kde jsem měla pochyby, jestli se místních můžu ptát nejen na minulost, ale kolikrát i na přítomnost, vždycky sami od sebe začali vyprávět svoje životní příběhy. Nejsilnější byly rozhovory s mladými návštěvníky po koncertu v Bosně a Hercegovině o tom, jak se jejich rodiny stále nemají dobře, nejen ekonomicky, a nesou si stigma války i po více než dvaceti letech. Taky jsme se náhodou připletli k demonstraci proti makedonskému prezidentovi a jeho korupčním praktikám. Anebo jsme viděli dvou až tříleté děti, ze kterých už v tom věku byli profesionální žebráci a zlodějové. My jsme byli v podstatě nezúčastnění, krátkodobí a povrchní pozorovatelé, teprve pohled místních tohle všechno otvíral i nám,“ popisovala Káka pro magazín Headliner. Pro Oswaldovy hudba znamená něco víc než jen ježdění po klubech. 
 
Potvrzení toho, že jejich (od)vážná i hravá poetika funguje napříč časovými pásmy i kontinenty, přišlo loni, když si vysnili a uskutečnili tour po Mexiku. Na začátku roku 2019 se rozhodli až na výjimky nekoncertovat a soustředit se na dokončení nového alba, z něhož by měli čerpat i na Full Moon Stagi v rámci Colours of Ostrava.