Market

Market

Česká republika 20.7.2019 / 20:00 - 21:00
Full Moon stage

Nástup pětice Market na českou alternativní scénu byl vyloženě raketový. Jejich energický mix současných rockových subžánrů si získal fanoušky už od prvního singlu Cum Dust vydaného na jejich Bandcampu v lednu 2018. Na podzim stejného roku už měli venku debutové album Art Star, za které si odnesli nominaci na cenu Vinyla. „Art rock, math rock, přímočaré britské indie, chvíli i stoner metal nebo jazz. Art Star je všežravá žánrová pastiš sršící nápady jako ohňostroj,“ napsal o albu portál Artzóna.

Obviňovat Market z epigonství je ale nesmysl, vlivů je v jejich hudbě tolik, že se jich nelze dopočítat. „Posloucháme strašně moc hudby různých žánrů. Nikdy jsme nechtěli vytvářet hudbu, která bude znít jako něco jiného. Ten zvuk se zrodil organicky – jako něco, co našim uším znělo dobře a líbilo se nám. Samozřejmě tam lze rozeznat zvuk různých kapel, které máme rádi a ovlivnily nás,” vysvětlují Market v rozhovoru pro Full Moon. 

Svoji výjimečnost potvrzují bratři Šponerové a spol. i na koncertech, na nichž se mění v rockovou mašinu na slast. Po éře smutných kytarovek konečně přišel někdo, kdo přísahá na bezbřehou energii v rocku a chce, aby fanoušci odcházeli domů v propocených tričkách. Market operují sebevědomě i v rámci scény – založili si vlastní label Verify Yr Age, který funguje i jako kolektiv spřátelených projektů (Kurisutaru, Johuš Matuš). Během jediného roku se z Market stala důležitá hybná síla na české alternativní scéně a nejlepší na tom je, že je to nejspíš všechno teprve jen začátek.