Macklemore

Macklemore

Spojené státy 22.7.2023 / 22:00 - 23:15
Česká spořitelna stage

Americký rapper, hudebník, skladatel a držitel Grammy s obrovskou koncertní show. Rapper, skladatel a dobyvatel hitparád s platinovými prodeji přemýšlející o hudbě jako o způsobu, jak pomoci lidem. Svým rapem přeměněným v opojnou popovou zábavu se proslavil po celém světě. Nejprve ve dvojici s producentem Ryanem Lewisem, kdy za debutové album The Heist a singl Thrift Shop obdrželi v roce 2014 čtyři ceny Grammy. A později sám se skladbami plných chytlavých melodií, zapamatovatelných refrénů a hlavně doprovázených skvělými a tanečně výpravnými videoklipy s miliardovou sledovaností, ve kterých s ním zpívalo mnoho hostů.

Benjaminu Hammondovi Haggertymu ale vždy záleželo na dopadu jeho hudby: „Chci být někým, kdo má respekt, a nejen co se týká hudby. Chci být respektován i kvůli tomu, jak jednám s lidmi... Hudba je mým tvořivým vyjádřením toho, co je pro mě důležité, co má pro mě hodnotu. A díky tomu chci být respektován.

Macklemore se od začátku kariéry ostře stavěl proti jakékoliv formě rasismu, podporoval práva a důstojnost komunity LGBT+. Jeho skladba Same Love se proměnila v neformální znělku washingtonské kampaně za legalizaci manželství osob stejného pohlaví. Zazpíval ji i při přebírání Grammy, kdy se k němu hlasy přidaly Madonna s Mary Lambert, zatímco Queen Latifah v přímém přenosu celebrovala hromadnou svatbu třiatřiceti homosexuálních a heterosexuálních párů, kterým postupně pogratuloval podáním ruky také Paul McCartney.

Dlouhou pauzu od poslední desky Gemini dohání Macklemore, jak to jde: na jaro 2023 ohlásil vydání nového alba. Ve dvou skladbách - Faithful s hostujícím raperem NLE Choppou a Chant, kde s ním zpívá australská songwriterka Tones and I – mezitím vysvětlil svůj autorský blok, kdy o sobě prý pochyboval a přemýšlel o konci kariéry.

Nikdy se také netajil tím, že většinu života těžce bojoval s drogovou a alkoholickou závislostí a dostal se z ní jen díky otci, který ho donutil k léčbě. Během covidu však přišla recidiva a přestože mohl mlčet, rozhodl se pro hudbu vypovídající o jeho cestě k uzdravení a o své závislosti veřejně promluvit a využít svou uměleckou platformu k varování především mladým lidem. 

Myslím si, že když o tom mluvíme, sdílíme své zkušenosti otevřeně a upřímně, pak se to stigma zmenšuje a závislost jako nemoc je dána stranou v té chvíli, kdy o ní mluvíme. Vím, že závislost je léčitelná nemoc, ale já se nikdy nevyléčím a jsem s tím smířen. Svět, do kterého mě zavedla léčba, sahá mnohem dále, než jsem si kdy představil. Nikdy bych ničeho v hudbě nedosáhl, kdybych nebyl schopen nastoupit na léčení. Byl bych mrtev.

Do uměleckého znakového jazyka tlumočí Amber Galloway Gallego.