Lala Tamar

Lala Tamar

Izrael 22.7.2023 / 23:15 - 00:15
ORLEN Drive stage

Zpěvačka, jejíž původ připomíná rébus. A pokud dojde na jazyky, to už jste úplně ztraceni, zato hudebně jste doma okamžitě. Židovské, severoafrické, brazilské a západní vlivy se u Tamar Blochové totiž slévají do úderného elektro popu. V produkci Oriho Winokura stojícího za úspěchy Asafa Avidana nebo kapely Lola Marsh.

Narodila se v Galileji, její matka v Maroku a otec v Brazílii, nezvyklé příjmení však získala po prababičce pocházející z Rumunska. Náleží do vlny umělců hledající v mnohonárodostním Izraeli identitu příklonem k jazyku předků. Zatímco Yasmin Levi se upnula k ladino a Liraz k peršině, Lala Tamar našla spojnici k sefardským prarodičům z Maroka v zapomenutém dialektu haketia. Nazpívala v něm debutové album a pomohla tak oživit s ním spojenou jedinečnou severoafrickou židovskou kulturu. 

V Izraeli hudba vždycky odráží prostředí, ze kterého jste vzešli. Skutečnou výzvou pro mne bylo pak z něho vytvořit nový moderní zvuk,“ vysvětlila Lalar, což znamená uctivé označení paní domu. Staré písně marockých žen aktualizovala elektronikou, hip hopem, popem a reggae. Zpívá hebrejsky, arabsky, portugalsky, v ladino a haketia a feminismem v textech a názorech nešetří. Za minulostí se ohlíží, převádí ji však do současnosti a ve své popové hudbě hledá pro haketia nové uplatnění. Třeba v Duu Andalus s flamenkovým kytaristou Oferem Ronenem. 

Lala Tamar je stejně populární v Izraeli jako v Maroku, kam jezdí nejen koncertovat, poslední dobou se tu hlavně věnuje studiu gnawa music a o tom má být i její nové album.

Za podpory: