Kalle with acoustic band

Kalle with acoustic band

Česká republika 17.7.2019 / 21:00 - 22:00
Full Moon stage

Písničky ze světa, v němž už vyhrála láska. Kalle jsou Veronika Buriánková a David Zeman, kteří dělají hudbu tak vzdálenou všem současným trendům i shonu moderní civilizace, jak to jen jde. Svůj intimní, minimalistický rock si točí ve svém domě a zachycují v něm jemné nuance bezčasí domácí pohody. Hlas, kytara a příležitostně i elektronický bubeník se rovná jednoduchost a uhrančivost.

Potkali se v minulé dekádě v táborské skupině Veena, aby časem zjistili, že ve dvou se jim hraje nejlépe. Jejich debut Live from the Room z roku 2014 byl původně jen demo, které se na kazetě šířilo mezi kamarády a spiklenci. Když se ale objevilo na internetu, stala se z Kalle prvotřídní senzace, a to nejen na domácí alternativní scéně, ale i za hranicemi. „Existenciální zaklesnutí elektrické kytary Davida Zemana a hlasu Veroniky Buriánkové dává dohromady okouzlující gotické písničkářství, které k dosažení maximálního emočního efektu potřebuje jen o málo víc než pouhé nic. (...) Pokud je pro vás přívlastek ‚znít česky? nadávkou, tak Kalle jsou jednou z mála současných českých kapel, které – aniž by se o to nějak křečovitě snažily – zní opravdu světově,” napsal o debutové desce portál Aktualne.cz.

Za desku získali Kalle dvě nominace na cenu Vinyla a vítězství v ceně Anděl. S druhým albem Saffron Hills nijak nespěchali, v mezičase se na chvíli vrátili k Veeně a vydali její odkládanou desku, hráli také v postmetalových Nod Nod a pomalu sbírali materiál. Když kolekce ztišených skladeb v roce 2017 konečně vyšla, vysloužila si skvělé recenze a cenu kritiků Apollo a znovu také cenu Anděl. Kalle zůstávají unikátním zjevem na české scéně, v roce 2018 odjeli turné s akustickou kapelou, k níž se na Colours vrátí.