Hania Rani

Hania Rani

Polsko 19.7.2023 / 18:45 - 19:45
Liberty stage

Klavíristka, skladatelka a zpěvačka jako jedna z mála žen září na scéně neoklasiky – fenoménu současnosti propojující klasickou hudbu s jemnou elektronikou, minimalismem, ambientem a tepem moderní doby. Patří do jedné věty s Nilsem Frahmem, Ludovicem Einaudim, Ólafurem Arnaldsem nebo Hauschkou. Ostatně s některými z nich se objevila i v dokumentárním filmu The Sound Weavers zkoumající z mnoha úhlů pohledu dění okolo neoklasiky. Snímek hledal odpověď na otázku, jestli je hudba nových globálních hvězd geniální nebo jen prostě uklidňující formou liturgie umožňující utříbení myšlenek v melodicky vstřícné zvukové koláži, na kterou nelze vztáhnout měřítka obvyklé meditativní hudby.

Hudba je mým bezpečným útočištěm před chaosem, nepořádkem a množstvím informací, které přináší doba. Určitě je v ní hodně něhy, protože té není nikdy dost. Hudbu beru jako záznam všeho opravdu důležitého, dojemného a krásného. Jako když se třeba zamilujete,“ popsala Hania stav své mysli vložený do dvou velmi úspěšných alb: Esja a Home. Osobní ódu na domov pak posílila zpěvem a doprovodem vynikajících polských muzikantů, se kterými se představí na Colours. 

Vím, že hlas má takovou moc spojit se s posluchačem jako nic jiného. Fascinuje mě ale také síla instrumentální hudby, která dokáže vytvářet abstraktnější cesty a směřovat naši fantazii do neznámých míst. Z tohoto důvodu ráda zachovávám rovnováhu - několik písní, několik čistě klavírních skladeb a několik orchestrálních věcí. To je můj Domov.” 

Kariéra třicetileté klavíristky Hanny Raniszewské nastoupila k vrcholu po rozhodnutí věnovat se namísto vystudované a odmala hrané klasiky vlastní hudbě. Držitelka čtyř polských hudebních cen Fryderyk a dalších významných ocenění vydává alba u prestižních vydavatelství Gondwana Records a Deutsche Grammophon. S podmanivou soundtrackovou estetikou své tvorby přirozeně také přešla ke skládání hudby pro divadelní představení a filmy souhrně představené na albu Music For Film And Theatre. 

Nejraději spoléhá sama na sebe, zasloužený úspěch ale získala s polskou violoncellistkou Dobrawou Czocher a spolupracovala také s Vikingurem Olafssonem, Portico Quartet nebo Niklasem Paschburgem.

Člověk se může ztratit, ale může najít domov uvnitř sebe - což může znamenat mnoho věcí - duše, představivost, mysl, intuice, vášeň. Věřím v to, že i když se nacházíme v nejistých časech a žijeme nestálý život, můžeme dosáhnout míru sami se sebou a můžeme najít domov kdekoliv. To chci vyjádřit svojí hudbou - člověk může cestovat po celém světě, ale stejně nic neuvidí. Není to o tom, kam jdeme, ale kolik toho jsme schopni vidět a slyšet okolo nás.