Účinkující

Enkelé

Kolumbie

Co se stane, když se jedenáct žen z různých koutů Kolumbie spojí proti útlaku ze strany mužů? A co se stane, když k tomu všemu začnou o svých zkušenostech zpívat a hrát na hudební nástroje, na něž dosud směli hrát jen muži? Skupina Enkelé se pomocí afro-kolumbijských hudebních žánrů snaží o odhalení tabu okolo postavení žen v regionu. Vrací se také k dějinám své země a jejích předků.

Když se Enkelé pokusily poprvé zahrát na bubny v rámci festivalu v severokolumbijském Tamalameque, byly okamžitě vyhnány z města za přespřílišnou opovážlivost. V kultuře, v níž vyrůstaly členky skupiny, totiž donedávna ženy směly pouze plnit roli zpěvaček. „Snažíme se mluvit o důležitosti prostorů zbavených násilí a nejedná se pouze o machismus. Proto chceme tyto hodnoty sdílet skrze naši hudbu a ukázat, že i ženy mohou hrát na hudební nástroje,“ řekla jedna z členek Enkelé v rozhovoru pro server Rival Times.

Za zvuků žánru vzešlého z kultury afro-kolumbijských otroků tzv. baile cantao a jejich původního jazyka bantu působí Enkelé v plné sestavě podvratným dojmem a jejich zjev je elektrizující. Boření bariér mezi tradicí a progresem dává naději dalším pokolením afro-kolumbijských žen na svobodu uměleckého vyjádření. Enkelé připomínají, že za společenské změny můžeme bojovat také prostřednictvím hudby.

Enkelé vlétly na scénu kolumbijského festivalu Bogota Music Week s údernou ženskou silou jako uragán. Nejlepší koncert loňské přehlídky ocenila i přítomná viceprezidentka Kolumbie — my jsme tak mohli být součástí dějin a zatančit si společně s nimi.

NenechTE si ujít
Enkelé na Colours

Koupit vstupenku