Účinkující

Deva Premal & Miten

Německo, Velká Británie

Britsko-německá dvojice Deva Premal (Jolantha Fries) a Miten (Andy Desmond) – inspirovaná posvátnými tradicemi hinduismu a buddhismu – tvoří transcendentální hudbu čerpající ze starodávných východních manter a současnějších postupů. Ačkoliv oba spoluhráči a životní partneři mají na kontě řadu úspěšných nahrávek a projektů (Deva dokonce nominaci na Cenu Grammy za nejlepší New Age desku), jejich hudební aspirace nikdy nebyly zištné. „Deva je sluncem v ášramu, ve kterém nejde o zábavu, ale propojení s vyšší bytostí,“ říká Miten o jejich vzájemné kreativní chemii, která rozproudí program Colours of Ostrava 2024 v Gongu.

Jejich společné cesty se poprvé zkřížily v roce 1990 v Oshově mezinárodním meditačním středisku v Indii. Miten byl dříve členem dynamicky se rozvíjející rockové scény sedmdesátých let a spolupracoval s kapelami jako Fleetwood Mac nebo Fairport Convention. Záhy ale zanevřel na sebedestruktivní způsob života v komerčním hudebním průmyslu a začal se plně věnovat spirituální cestě meditací a tvorbě vlastní hudby přinášející vnitřní smír. Deva se mezitím vrátila k odkazu svých rodičů (vášnivých vyznavačů indických spirituálních nauk) a v Oshově ášramu ve městě Puně začala studovat zenové koncepty a různé formy alternativní medicíny.

Deva Premal & Miten – dnes převážně známí jako popularizátoři tibetských a sanskrtových manter v hudbě hlavního proudu – uchvacují své posluchače kombinací Deviných nebeských kontraaltových vokálů harmonicky doplněných Mitenem. Klíčem k jejich repertoáru je zejména Gayatri mantra pocházející z Rgvéd – nejstaršího hymnického textu staroindické védské literatury věnovaného slunečnímu božstvu. V jejich tvorbě nejde pouze o tvorbu samotnou, ale o spirituálně transformativní proces či okamžik nadosobního napojení, ve kterém člověk na vteřinu zapomíná na vlastní existenci. Mnoho let vystupují spolu s nepálským mistrem hry na flétnu bansuri Manoseem a doprovází je také stálá kapela.

Na festivalu Colours of Ostrava vystoupí již podruhé. Poprvé se návštěvníkům festivalu představili již v roce 2008 v kostele sv. Václava v centru Ostravy.

NenechTE si ujít
Deva Premal & Miten na Colours

Koupit vstupenku