Účinkující

José James

Spojené státy

Středa 17. 7.00:00-01:00

NYC stage

Čtvrtek 18. 7.00:00-01:00

NYC stage

Říkají o něm, že je jazzovým muzikantem pro hiphopovou generaci. Je na tom hodně pravdy, ale není celá. Jeho osobním stylem jsou dějiny (především) černé hudby v kostce. Ve své tvorbě stírá hranice mezi tradičním a moderním jazzem, hip hopem, soulem, funkem, popem a rockem. Je brilantní ve všem, co dělá: jako zpěvák, kytarista i jako skladatel a producent. Je to jednoznačně vrcholný profesionál.

Na tento programový bod je možné zakoupit si rezervaci.
 

Kromě talentu, který byl Josému Jamesovi dán do irsko-panamského vínku, je také díky absolvování The New School for Jazz and Contemporary Music sídlící v legendární, víc než půl století muzikantsky tepající newyorské čtvrti Greenwich Village i velmi kvalitně hudebně vzdělaným tvůrcem. V roce 2008 debutoval nezávisle albem The Dreamer, jež zaujalo posluchače i kritiku. A není divu, že jeho pozvolná cesta vedla do dvou všemi jazzmany světa vymodlených vydavatelských přístavů. Nejprve k labelu Impulse! Records a posléze Blue Note Records, pro něž natočil hned pět alb, než založil se svou ženou (známou zpěvačkou Taali) vlastní Rainbow Blonde Records.

José James je skutečně maximálně žánrově rozkročený umělec. Jako málokdo umí naživo kloubit svižné hiphopové rytmy a jazzové harmonie do naprosto přirozeného celku. O jeho záběru svědčí i hudební odkaz předchůdců, respektive předchůdkyň, které považuje za mimořádně inspirativní a rád se jejich hudbou zabývá. V roce 2015 vydal album Yesterday I Had the Blues: The Music of Billie Holiday, na němž se zhostil písní z repertoáru jedné z největších jazzových zpěvaček 20. století Billie Holiday. A jeho zatím poslední album nazvané On & On, jež vyšlo loni, je zase poklonou skladatelce a zpěvačce Erykah Badu. „Pro mou generaci byla Erykah Badu jednou z nejinovativnějších a nejpronikavějších skladatelek. Její práce se ukázala jako průlomová v sociálním, hudebním a uměleckém smyslu,“ říká José James.

Již v minulosti přitom pohostinsky spolupracoval s absolutně širokým spektrem hudebníků, ať to byl dnes už nežijící pianista a klasik moderního jazzu McCoy Tyner, nebo soudobí progresivisté Flying Lotus, Robert Glasper či Erik Truffaz. José James je prostě přesně takový, jaké by si každý aspoň trochu nedogmatický posluchač přál mít všechny muzikanty: multitalentovaný, schopný nejen zahrát a zazpívat cokoli, ale také do toho vložit velký kus vlastního nezaměnitelného cítění.

NenechTE si ujít
José James na Colours

Koupit vstupenku