Účinkující

Gogol Bordello

Spojené státy

Když punková rebelie jde ruku v ruce s hravostí potulného cirkusu. Kultovní kapela Gogol Bordello, která v roce 1999 vzešla z přítmí newyorského multikulturního undergroundu, není jenom nespoutaný vír energie a přehlídka rozličných žánrových experimentů. V posledních letech se devítičlenná gypsy punková formace výrazně zasazuje o podporu Ukrajiny během ruské invaze. Po vydání posledního politicky angažovaného alba Solidaritine, označeného kulturním webem Spectrum Culture za „desku, která se staví proti nenávisti a bigotnosti“, se společně s ukrajinskými vojáky vydala na tour solidarity. Oddaní popularizátoři romské kultury tak opět připomněli, že hudba může ve veřejném prostoru sehrát důležitou politickou roli.

Na přelomu milénia se Hütz and the Béla Bartóks – malá neznámá skupina z Lower East Side v čele s charismatickým ukrajinským hudebníkem s romskými kořeny Eugenem Hützem – rozhodla, že je načase přijít s novým jménem. Krátce nato vznikli Gogol Bordello. Jejich název přesně vystihuje esenci kapely – odkaz ruského spisovatele Nikolaje Vasiljeviče Gogola, který propašoval ukrajinskou kulturu do impéria podobným způsobem, jako Gogol Bordello začali dostávat romské melodie do povědomí Američanů.

Navzdory jejich výstřední punkové image a neotřelému přístupu k fúzi romské a punkové hudby se kapela katapultovala na mezinárodní hudební scénu až se třetí deskou Gypsy Punks: Underdog World Strike. Chaos a kult – takto se dá popsat atmosféra, která od roku 2005 začala obklopovat Gogol Bordello. Jejich frenetická živá vystoupení v čele s houslistou Sergeyem Ryabtsevem, kytaristou Borisem Pelekhem a perkusistou Pedrem Erazem jsou nabitá magnetizujícím nábojem, který se každou chvíli může svrhnout v naprostou anarchii.

Gogol Bordello si získali popularitu nejen díky zcela zásadnímu přínosu pro hudební scénu, ale také skrze příležitostná vystoupení ve filmech. Mimo nejpopulárnější hudební dokument Kill Your Idols režiséra Scotta Craryho získala kapela roli po boku Elijaha Wooda v debutu Lieva Schreibera Everything Is Illuminated. Přítomnost Eugena Hütze se otiskla i do české kinematografie, když se společně s českou režisérkou Pavlou Fleischerovou vydal na cestu za svými ukrajinskými kořeny. Z té později vzešel dokument The Pied Piper of Hützovina.

Skupina hudebníků si za svou kariéru získala mnoho přídomků a metafor. „Jako kdyby se Iggy Pop setkal s Kafkou,“ zaznívá v jednom z nejpopulárnějších textů o formaci v deníku The New York Times. Jedno je však jisté – Gogol Bordello je ze soudku kapel, které se nikdy nepřestávají vyvíjet a posouvat hranice svých zvukových možností. A dělají to s grácií antisystémových buřičů!

NenechTE si ujít
Gogol Bordello na Colours

Koupit vstupenku