Účinkující

Genesis Owusu

Austrálie, Ghana

Středa 17. 7.18:45-19:45

T-Mobile stage

V tvorbě se inspiroval Kanyem Westem či Malcolmem X a jeho otcem. K poslednímu převtělení ho ale inspiroval Franz Kafka. Ghansko-australský zpěvák Kofi Owusu-Ansah lépe známý jako Genesis Owusu se během prudkého vzestupu ke slávě dal poznat jako všestranný umělec, který se zdárně vyhýbá škatulkám a rád si pohrává se svou veřejně známou image. Ať už tím, že obratně přebíhá mezi žánry nebo upoutává pozornost svými neotřelými módními stylizacemi. Jejich estetikou se údajně nechal inspirovat v raných videoklipech kapely Gorillaz. Owusu představí v Ostravě svou novou podobu a zároveň koncept nejnovějšího alba – kafkovského „švába“, který se snaží z bezděčného běhu vykřesat smysl.

Od záliby v poezii Mayai Angelou a Gila Scotta-Herona se dostal k hip hopu. „Ten žánr je v zásadě poezie doprovázená beatem,“ řekl Owusu pro deník The Canberra Times krátce po rozpadu hudebního dua The Ansah Brothers založeného Owusuem a jeho bratrem Kojoem (alias Citizen Kay), původním hudebním mentorem. Owusueho vysokokoncepční debut Smiling with No Teeth, na němž se popasovával s depresemi a systémovým rasismem, získal přes tucet prestižních australských hudebních cen. Díky desce se tak zařadil do vlny vycházejících australských rapových hvězd, mezi něž patří Owusueho oblíbení hudebníci Sampa the Great, Manu Crooks nebo Blessed. Byla by ale škoda omezit popis hudebníkovy tvorby pouze na rap. Avant funk, jazzové beaty či postpunkové riffy rozhoupané poutavým falzetem – v každém žánru si umělec dokáže najít něco pro sebe. „Jde víc o koncept než médium,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro britský hudební časopis NME.

Sexuální symbol či queer uctívač satana – Owusu si za dobu svého působení získal mnoho přídomků nejen od svých příznivců, ale i od pobouřeného konzervativnějšího publika. Na svém posledním počinu Struggler koketuje se synthpopovými tóny, v nichž mnohdy zaznívá stopa hyperpopového hudebníka Yvese Tumora, nebojí se přitom ironicky pracovat ani s podvratnou afrofuturistickou image. Co se dá očekávat od jeho živého vystoupení? „Chaos a spektákl,“ shrnul hudebník v rozhovoru pro server 10 Magazine.

NenechTE si ujít
Genesis Owusu na Colours

Koupit vstupenku