Naše cesta odpovědnosti

Nejdůležitější hodnotou pro nás v Colours of Ostrava je vaše spokojenost. Víme, že kvalita programu a festivalových služeb jsou jejími hlavními aspekty. Stejně důležitá je jedinečná atmosféra festivalu, ke které dnes neodmyslitelně patří uvažování o všech souvislostech našeho života, konání i zábavy. Již před dlouhou dobou jsme se vydali na cestu, během které podnikáme kroky snižující environmentální stopu festivalu a které pomáhají vyrovnávat zdravotní znevýhodnění některých z nás.

Všechny tyto aktivity jsme vzali jako základ pro ucelený program dlouhodobé udržitelnosti pořádání festivalu. Ten jsme nazvali Naše cesta odpovědnosti. Velice pečlivě hodnotíme veškeré činnosti spojené s přípravou a organizací festivalu a hledáme možné alternativy s menší ekologickou zátěží a přidanou hodnotou pro komunitu festivalových fanoušků i celou společnost. Uvědomujeme si, že jakožto veřejně působící organizace má naše konání širší společenský dopad, proto téma udržitelnosti je a bude neodmyslitelnou součástí všech našich aktivit. 

Třídíme odpady

Odpady třídíme do speciálních barevně označených pytlů přímo v areálu. Žluté slouží ke třídění plastů a plechovek, modré ke třídění papíru a do černých dáváme směsný odpad. V areálu festivalu probíhá první třídění do speciálních velkoobjemových kontejnerů, ve kterých putují k dotřídění a dalšímu zpracování v nejbližším okolí areálu. V provozech našich partnerů OZO a EKO-KOM pak probíhá třídění pro další využití v recyklaci. 

Máme certifikát Čistý festival

Společnost EKO-KOM uděluje již 16 let odpovědným letním festivalům certifikaci za to, že umožňují svým návštěvníkům třídit odpady, zajišťují jejich svoz k recyklaci a udržují své areály čisté. Společně s vámi tak přispíváme k tomu, že se v České republice ročně ušetří až 30 km2 přírody. Více informací můžete najít na Čistý Festival.

Gastroodpad

Gastroopad, který nově sbíráme od návštěvníků festivalu i stánkařů, odvážíme do blízké bioplynové stanice v Horní Suché, kde z něj společnost Organic Technologies vytvoří dvě složky, biometan a organické hnojivo.

Ecofoodbox – speciální obaly na potraviny

Novinkou ročníku 2024 jsou speciální gastro obaly. Ve spolupráci se společností OPTYS z nedalekých Dolních Životic festival připravil vlastní obaly na jídlo nabízené na festivalu. Materiál krabičky je certifikovaný pro styk s potravinami a pochází ze zodpovědně obhospodařovaných lesů. Využíváním lokálního dodavatele festival dále snižuje svoji environmentální stopu.

Jednoraz třídíme nadoraz!

Toto spojení je pro nás velmi důležité. Jednorázové kelímky mají smysl pouze v tom případě, že je jejich životní cyklus kompletní, tzn. že proběhne jejich recyklace a znovuuvedení do ekonomiky. Chceme našim návštěvníkům usnadnit třídění, a proto v areálu stále navyšujeme počet třídicích míst. K dispozici jsou speciální odpadkové koše určené pouze na kelímky (kelimkoše), které byly vyrobeny společnými silami členů našeho festivalového týmu. V areálu se také pohybují pojízdné kelimkoše – dvoukoláky obsluhovanými kelímkovými specialisty.

Partneři

Na opatřeních zvyšujících efektivitu sběru a recyklaci odpadu festival Colours of Ostrava dlouhodobě spolupracuje se společnostmi OZO Ostrava a EKO-KOM. Kelímky a další plasty odložené do kontejnerů společnosti OZO Ostrava jsou přetříděny na nové velkokapacitní třídicí lince a části vhodné k recyklaci jsou dále využity. Plasty a ostatní odpady vytříděné návštěvníky, úklidovou četou a stánkaři v rámci projektu Čistý festival jedou na dotřídění do 18 km vzdáleného areálu Frýdecké skládky. Následně jsou specializovanými zpracovateli recyklovány a znovu využity.

Pitná voda zdarma

Ve festivalovém areálu je pro všechny návštěvníky dostupná pitná voda zdarma. Prosíme vás, abyste vodu používali zodpovědně a pomohli nám ji tak efektivně využívat.

Distribuce nápojů

Spolu s našimi partnery rozšiřujeme sortiment nápojů, které budou návštěvníkům festivalu poskytovány na čepu a v plechovkách. To znamená snížení počtu skleněných lahví a jiných půllitrových obalů standartně používaných při distribuci nápojů od výrobce ke spotřebiteli. Výčep piva a nealkoholických nápojů z velkoobjemových tanků snižuje nároky na vznik a transport obalů. 

Ecofoodbox – speciální obaly na potraviny

Novinkou ročníku 2024 jsou speciální gastro obaly. Ve spolupráci se společností OPTYS z nedalekých Dolních Životic festival připravil vlastní obaly na jídlo nabízené na festivalu. Materiál krabičky je certifikovaný pro styk s potravinami a pochází ze zodpovědně obhospodařovaných lesů. Využíváním lokálního dodavatele festival dále snižuje svoji environmentální stopu.

Šetrnější stravování

Samozřejmostí je velký sortiment různých druhů pokrmů, které pro vás každým rokem vybíráme s přísným okem food kritika. Dáváme důraz jak na chuť nabízených produktů, tak i na kvalitu, lokálnost surovin a šetrný přístup k přírodě našich stánkařů. K festivalu již neodmyslitelně patří vegetariánská a veganská food zóna.

Hromadná doprava

Další oblastí, na které dlouhodobě pracujeme, je systém hromadné dopravy návštěvníků. Cílem je přepravit co největší počet návštěvníků na festival a zpět bez použití osobních automobilů. Kdo se chce během festivalu pohybovat v centru Ostravy autem? My ne a věříme, že to nebaví ani vás. Ve spolupráci s naším partnerem DPO proto již tradičně posilujeme spoje určené pro obsluhu areálu. Všichni návštěvníci festivalu mohou opět využít zvýhodněnou festivalovou jízdenku DPO.

Ve spolupráci s tradičním partnerem, společností Heimstaden, opět realizujeme velmi oblíbený projekt Vezeme vás domů, v rámci kterého naše autobusy přepraví přes 9 000 návštěvníků. 

Ve spolupráci s naším partnerem Českými drahami bude letos opět vypraven Colours Expres z Prahy do Ostravy a zpět. Místo si můžete zarezervovat již teď zde.

Návštěvníkům festivalu je k dispozici systém P+R parkovišť v Ostravě. Pro majitele Festivalové jízdenky DPO jsou P+R parkoviště k dispozici pouze za 1 Kč na den.

Hromadná doprava ze zahraničí

Ve spolupráci s dopravcem Slovak Lines přivážíme naše slovenské fanoušky z Bratislavy a Trnavy přímo před brány festivalu a po skončení festivalu zase rovnou domů. Více informací a jízdenky jsou k dispozici na webu zde anebo v aplikaci Slovak Lines.

Sdílená kola

Ve spolupráci se společností Nextbike nabízíme návštěvníkům festivalu 30 minut jízdy zdarma a možnost využití dvou stanic v blízkosti areálu. V době konání festivalu je zřízena dočasná stanice LÁVKA přes řeku Ostravici. Další stanice DOV/Hlubina se nacházejí hned vedle hlavní brány do areálu festivalu.

Colours bez bariér

Colours bez bariér je projekt založený v roce 2011, který umožňuje všem zdravotně znevýhodněným návštěvníkům Colours of Ostrava užít si festival naplno. Každoročně festival navštíví přibližně 1 000 osob se zrakovým, sluchovým a pohybovým znevýhodněním včetně lidí s poruchou autistického spektra. Více informací o projektu se můžete dozvědět zde.

Roztancuj babičku

Sociální projekt inspirovaný skutečnými životními událostmi je zcela v režii týmu festivalu Colours of Ostrava. Přivážíme lokální cimbálovou muziku seniorům do domovů důchodců a zprostředkováváme jim potěšení z hudby, tance a zpěvu v jejich domácím prostředí. První setkání seniorů s cimbálovkou a doma upečenými koláči proběhlo v březnu 2020. Projekt je putovní, proto se mohou těšit senioři v domovech důchodců v Ostravě ale i v blízkém okolí. 

Colours of Ostrava mezi generacemi

Festival chce být dostupný všem bez ohledu na věk. Pro naše nejmenší fanoušky je určen ČEZ Family Park, kde je čeká spousta her, zábavy a vzrušení. Pokud se chcete dozvědět víc o jeho programu, podívejte se zde

Myslíme ale také na začlenění našich nejstarších návštěvníků, a proto jsme se rozhodli, že senioři budou mít po celou sobotu vstup na festival zdarma. Zároveň se aktivní senioři zapojili do řad našich brigádníků v areálu.

Neziskové organizace

Na Colours of Ostrava dáváme prostor skoro desítce neziskových organizací různého zaměření, aby mohly oslovit návštěvníky festivalu a informovat je o poslání svých organizací. Neziskové organizace mají v rámci svého prodeje nadstandartní podmínky, kterými se festival snaží podpořit jejich působení na akci.

Festival v ulicích

Možná to nevíte, ale festival Colours of Ostrava stojí i za zrodem unikátního městského Festivalu v ulicích. Během dvou dnů vám zdarma přivážíme do ulic v Ostravě-Porubě nepřeberné množství hudebníků, tanečníků a živé kultury. Součástí festivalové nabídky je design zóna českých tvůrců, dětský jarmark, workshopy i sportovní aktivity. Pro více informací se podívejte zde.

Czech Music Crossroads

Prezentace hudebních talentů z Česka i ze zahraničí hudebním producentům, to je Czech Music Crossroads. Již téměř 10 let během showcasového festivalu Czech Music Crossroads spojujeme české i světové hudebníky a odborníky hudebního průmyslu. Dáváme vám možnost objevit neprobádaná zákoutí hudebního průmyslu a rozšířit vaše hudební obzory. Více informací se můžete dozvědět zde.

Pracovní příležitosti

Každý rok festival poskytne práci několika tisícům brigádníků a dobrovolníků. Tento ročník jsme zaznamenali enormní zájem veřejnosti, čehož si velmi vážíme. Velmi vám děkujeme za vaši dřinu, bez vás by festival Colours of Ostrava nebyl, čím je.

Energie

Festival Colours of Ostrava bude v dalších letech rozvíjet elektromobilitu. Cílem je využívat větší podíl elektro automobilů pro přepravu kapel a hostů i zajištění další logistiky. Budoucí výzvou je také postupné zavádění a rozšiřování vodíkových technologií, které sníží závislost na elektrické energii. Po úspěšné loňské premiéře opět využijeme vodíkový agregát pro pohánění stanu nabízející festivalový merchandising.

Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám.

informace@colours.cz