Účinkující

Puuluup

Estonsko

Dva pankáči, dvě starobylé lyry a písně o nepříjemném pocitu, že by vás při vynášení odpadků mohl kousnout pes

Ramo Teder a Marko Veisson si říkají Puuluup (Wood Loop) a hrají prý hudbu určenou seriózním hipsterům, unaveným pankáčům a milovníkům tradiční hudby, kteří vůbec netuší, co je lyra hiiu kannel. Takže jim na koncertech klidně tvrdí, že poslouchají zombie folk.

K původu estonské tradiční lyry, na kterou se hraje smyčcem, se totiž váže hodně tajemství a první zmínky o ní pocházejí ze středověku. Do Estonska se dostala ze Skandinávie pod názvem talharpa. Dříve hojně rozšířený nástroj v 19. století prakticky vymizel z povědomí a teprve docela nedávno lyru vrátili do hry mladí muzikanti stojivší však před problémem: notové zápisy neexistovaly a málokdo už si vzpomněl, jak na ni správně hrát. 

Ideální živná půda pro Puuluup: „Stačí vzít lyru do ruky a za půl hodiny se ocitnete mezi dvěma sty nejlepšími hráči na světě.“ Lyru navíc napojili na loop a další elektro efekty, a protože nějaký čistý hudební styl pro ně představuje synonymum pro výsostnou nudu a cestu do slepé uličky, neodolatelní humoristé hrají mišmaš od Bacha po Pärta a volně přecházejí do punku, ruských častušek, lidových písniček z ostrova Vormsi a všeho, co je zrovna v improvizačním rauši napadne. 

Setkali se prý na autobusové zastávce, a když Ramo požádal Marka o zapálení cigarety a ten mu namísto toho nabídl pivo, začali hrát punk a lyra jim přišla jako nejvhodnější nástroj ke zpívání příběhů o větrných turbínách, hrdinech z polských televizních seriálů, tramvajích na podzim, zločincích z Oděsy nebo Vivaldim. Jasně že praštěným jazykem: „Estonština, ruština, angličtina, finština a blábolení – to vše se vyskytuje v našich písních. Občas se posluchači ozvou, že rozeznali další jazyk – třeba někdo, kdo byl v české armádě nebo je z Portugalska.“ 

Velmi ceněné album Süüta Mu Lumi (Light My Snow) jim získalo přízeň odborníků a za své neobyčejné znovuoživení starodávné lyry posbírali mnoho estonských hudebních cen. 

NenechTE si ujít
Puuluup na Colours

2390 Kč do 9000 ks
2690 Kč do 9000 ks
2990 Kč do 9000 ks
Čtyřdenní vyprodané  
Koupit vstupenku