Proč? Protože je to poprvé v historii čipů, kdy jsou polovodičové bity nahrazovány zcela odlišnou technologií založenou na magnetech. Pro tuto novou technologii se vžil název spintronika. Výrobci pokročilých čipových technologií nyní začali využívat spintronické bity v paměťových částech mikroprocesorů.
Přechod na spintronické bity probíhá proto, že další miniaturizace klasických polovodičových bitů se stala neúnosně drahou nebo dokonce dosáhla základních fyzikálních limitů. Pokud vás zajímá, na jakém fyzikálním principu spintronické bity fungují a jaká je česká stopa v jejich výzkumu, tato přednáška nabídne odpovědi.