Jak zní současná Afrika?

Oznámení nových účinkujících 07.01.2020

Youssou N´Dour, Fatoumata Diawara, KOKOKO!, Muthoni Drummer Queen a řada dalších... na letošní Colours vám přivezeme to nejzajímavější ze současné africké hudby.

Youssou N´Dour (Senegal)

Nejznámější velikán současné africké hudby. Podpořený kapelou Le Super Étoile de Dakar dokáže odehrát nezapomenutelné energické koncerty. Dějiny moderní africké hudby stojí a padají s šedesátiletým úchvatným zpěvákem. To on - snad nejvíc ze všech umělců – k ní přitáhl pozornost západních posluchačů. Zboural spoustu přežívajících předsudků a ukázal její neomezené možnosti. Youssou N´Dour v podstatě vynalezl novodobý městský styl mbalax, složil více než pět set skladeb, natočil nespočet přelomových alb, získal cenu Grammy a mnoho dalších. Je brán za neoficiálního ambasadora černého kontinentu a pro světové politiky představuje klíčovou osobnost současné Afriky. 

Fatoumata Diawara (Mali)

Malijská zpěvačka a kytaristka, která posouvá hranice africké hudby. Za výbušnou afropopovou desku Fenfo získala nonimaci na Grammy a propracovala se na pozici jedné z nejvlivnějších západoafrických ženských mluvčích. Hrála ve filmech oceněných Césary a nominovaných na Oscary, natáčela s Robertem Fonsecou, Herbie Hancockem, Matthieuem Chedidem, elektronickým duem Disclosure, Tonym Allenem a přidala se k Africa Expressu Damona Albarna. 

KOKOKO! (Demokratická republika Kongo)

Afrofuturistický elektro punk o síle tisíců megawattů. Název znamená ťuk ťuk ťuk. S tranzovními koncerty a debutovým albem Fongola ale konžská skupina, svázaná s elektronikou francouzského producenta Débruita, na mezinárodní dveře, jak se sluší, nezaklepala, nýbrž do nich nekompromisně vtrhla s pověstí naprosto mezního zážitku. 

Muthoni Drummer Queen (Keňa)

Soul, elektro hip hop a bubnování zakotvené v dokonalosti. Řeže do bubnů, soulu má v hlase na rozdávání, přesto nejraději rapuje a z jejího elektro hip hopu vycházejí spalující blesky. Přidejte silné sociální cítění, přesvědčivý feminismus a vyjde vám z toho sebevědomá moderní africká žena 21. století, kterou je radost poslouchat. 

Fofoulah (Velká Británie/Senegal/Gambie)

Zapeklitě rytmický experimentální afro-dub, z něhož se vám zatočí hlava. Přesvědčení o naplnění afro-západní mise nemohla londýnská skupina vyjádřit úderněji. Jako když bouchnete do bubnu sabar: hlomozivého symbolu senegalské a gambijské hudby a rytmického vůdce skupiny. Směsí západoafrických stylů, elektronických tanečních beatů, jazzu, funky a hip hopu Fofoulah neútočí pouze na taneční buňky, senegalský zpěvák a raper Batch Gueye v jazyce wolof vybuzuje i naše svědomí ve smyslu: Probuďte se, svět zas takový ráj není!