Fórum Meltingpot představuje letošní hlavní hosty

Meltingpot 22.05.2022

Přijede „Ledový muž” Wim Hof, expremiér Bhútánu Tshering Tobgay, „Tarantino dokumentárního filmu” Vincent Moon a dalších 200 řečníků z celého světa - výrazné osobnosti vědy, umění, žurnalistiky, osobního rozvoje a mnoha dalších oborů.

Stejně jako letos naplno proběhne po dvouleté vynucené koronavirové přestávce festival Colours of Ostrava, tak se také vrací po jeho boku v areálu ostravských Dolních Vítkovic mezinárodní fórum Meltingpot, na které automaticky platí vaše vstupenka na Colours of Ostrava.

Na devíti diskusních scénách se při jeho pátém ročníku představí více než 200 řečníků z celého světa - výrazné osobnosti vědy, umění, žurnalistiky, osobního rozvoje a mnoha dalších oborů

Jsme přesvědčeni, že dva roky koronavirové pandemie nebo události ve světě jako válka na Ukrajině ještě podtrhují důležitost našeho fóra v současné době. Věříme, že návštěvníci budou mít o to větší potřebu o věcech, které se dějí nejen okolo nás, ale i v nás, mluvit a diskutovat,” říká na úvod kurátorka fóra Meltingpot a zároveň ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová. 

K hlavním letošním hostům bude patřit známý „Ledový muž”, sportovec a lektor Wim Hof. Je nositelem 21 světových rekordů, mezi něž patří výstup na horu Kilimandžáro v šortkách, stání v nádobě naplněné kostkami ledu déle než 112 minut, uplavání vzdálenosti 66 metrů pod vrstvou ledu, vis na jednom prstu ve výšce 2 000 m nebo uběhnutí maratonu v poušti Namib bez přísunu tekutin. V Ostravě se také představí bývalý bhútánský premiér Tshering Tobgay, který vnímá hrubé národní štěstí jako zásadní ukazatel prosperity státu. Ekonomickému růstu nadřazuje také ochranu přírody, klimatu a demokracie.

Wim Hof i Tshering Tobgay přijíždějí na fórum Meltingpot za podpory České spořitelny. „Jsme moc rádi, že na letošním Meltingpotu budou právě tito dva hosté mezi klíčovými řečníky, protože v České spořitelně podporujeme sebevědomí a víru v sebe sama. A právě Wim Hof dokonale vystihuje podstatu našeho komunikačního konceptu "Jste silnější, než si myslíte", který má inspirovat k tomu, abychom více věřili vlastním schopnostem. Další důležitou součástí naší dlouhodobé strategie je prosperující společnost a zde je výborným příkladem index štěstí, o kterém nám řekne více náš druhý host a řečník Tshering Tobgay," vysvětluje Radomil Štumpa, šéf aktivace značky a strategických partnerství v České spořitelně.

Vedle nich na fóru Meltingpot vystoupí například britský horolezec Jamie Andrew, který i když přišel o ruce i nohy, neustále se aktivně horolezectví věnuje, dále belgický herec, expert na komunikaci a lektor Neurolingvistického programování Frederik Imbo, německý filozof a transhumanista Stefan Lorenz Sorgner, britský spisovatel, lektor osobního rozvoje Matt Jardine, německý odborník na vzdělávání a spisovatel Sönke Ahrens, francouzský fotograf a „Tarantino dokumentárního filmu” Vincent Moon, představený buddhistického kláštera Kagyu Samye Ling Lama Yeshe Rimpoche, bývalý ministr zahraničních věcí Estonska Toomas Hendrik Ilves, americký výzkumník, futurista, odborník na budoucnost práce a vzdělávání John Moravec, australský autor bestselleru Dalajlámova kočka David Michie, oceňovaný britský básník, prozaik, dramatik, redaktor Lemn Sissay, historik Igor Lukeš nebo ekvádorský ochránce amazonských pralesů Agustin Allpa Grefa

Z České republiky se návštěvníci mohou těšit například na filozofku a fenomenoložku Annu Hogenovou, jadernou fyzičku Danu Drábovou, reportéra Jakuba Szántó, sociologa Daniela Prokopa, chirurga Tomáše Šebka, psychoterapeuta Honzu Vojtka, neurochirurga Vladimíra Beneše či popularizátora kryptoměn Petra Máru.

Program bude probíhat na řadě scén - například na Global stage věnované světu okolo nás, který se neustále mění a staví před každého z nás stále nové výzvy. Naopak Good Life stage se stane oázou klidu uprostřed ruchu festivalu a bude věnována józe, meditaci, seberozvoji, terapii, přednáškám, workshopům a speciálním koncertům. Gamechangers scéna nabídne příběhy lidí - podnikatelů, odborníků i dobrodruhů, kteří aktivně mění nebo změnili svět kolem nás. Na Europe stage rozeberou evropští a čeští aktéři nejaktuálnější dění v Evropské unii, které se týká každodenního života každého z nás. Zapomenout nesmíme ani na tradičně populární literární scénu Kosmas/Argo.

Více informací na webu fóra Meltingpot.

Partneři fóra Meltingpot:
Google Czech Republic, s.r.o, Česká spořitelna, a.s., Evropská komise, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo kultury ČR, Moravskoslezský kraj, Norské fondy a fondy EHP, Velvyslanectví USA v České republice, Dům zahraniční spolupráce, Úřad vlády ČR, Museum+, Heimstaden, KOSMAS, Argo, Prusa Research, Slezská univerzita v Opavě, Česká televize, Lidové noviny, Reflex, Forbes, Vysoká škola Báňská, Ostravská univerzita, Livingstone, Masarykova demokratická akademie, Investor Service