CZECH MUSIC CROSSROADS 2024

Ostatní

Tým festivalu Colours of Ostrava je také pořadatelem showcase festivalu Czech Music Crossroads, jehož jubilejní 10. ročník nabídne v domu kultury POKLAD a na Alšově náměstí v Porubě hudbu z Itálie, Guineje, Polska, Slovenska, Irska a Česka. Hudební vystoupení se také letos stanou součástí tradičního Festivalu v ulicích Art&Life a veřejnost na ně bude mít vstup zdarma. Profesionálům je na Czech Music Crossroads určen konferenční program, workshopy a diskuse.

Desátý ročník hudebního festivalu  Czech Music Crossroads se uskuteční ve dnech 20. až 22. června.

"Letos dostanou prostor dvě desítky špičkových interpretů. Tradičně se představí hudebníci z Česka, Slovenska a z Polska a jsme rádi, že můžeme tentokrát přivítat i hosty z Guineje, Itálie a Irska," říká ředitelka Czech Music Crossroads Petra Hradilová a dodává: "Všechny festivalové koncerty jsou zdarma a to platí také pro Festival v ulicích Art&Life , který probíhá 21. a 22. června na porubské Hlavníídě a v přilehlých dvorech."

Z Itálie přijede do Ostravy skupina BandAdriatica, která přiváží směsici jižanské a východoevropské energie. Představí se zde i jeden z nejpopulárnějších umělců na italské world music scéně, italsko – francouzský písničkář a akordeonista Giuliano Gabriele.  S hudebními vlivy od Íránu až po italskou Kampánii a Apulii nás seznámí čtveřice žen, které se prezentují pod názvem Hysterrae, spojení jihoitalské lidové tvorby se současnou elektronikou nabídne vokálně zaměřený projekt Ra Di Spina, na vlně africké hudby, funku, blues, rocku i jazzu se ponese koncert trojice Savana Funk a k neapolským hudebním kořenům nás zavedou hudebníci ze skupiny Suonno D´Ajere.

Z Guineje k nám zavítají dva interpreti. Světově uznávaný griotský hudebník a multiinstrumentalista N´Faly Kouyaté  a jeho krajan N´Famady Kouyaté, který představí moderní pojetí tradičních západoafrických písní a rytmů.

Irsko reprezentuje v Ostravě kapela Kíla. Její tvorba je silně zakořeněná v irské tradici, ovšem ovlivněné latinskoamerickou hudbou, reggae, rockem, jazzem i hudbou klasickou.

Z Polska zahraje jazzový boyband Kosmonauci, duo Maniucha i Ksawery, které propojí  jazzovou improvizaci s tradičními ukrajinskými  písněmi a polskou mazurku, jak ji neznáte, můžete slyšet v podání kapely Niewte.

Slovensko nabídne setkání jazzu a lidových písní v podání flétnistky a zpěvačky Márie Rehákové a kapely Topol'ana, neobvyklé pojetí folkloru od uskupení Folk&Bass Orchestra a Ženy z muzičky  a folklor ve spojení s world music, kterým se nechali inspirovat  hudebníci, vystupující pod názvem Dis is Markéta.

Českou hudební scénu zastupuje varhanice Katta, jež ukazuje, jak mohou znít varhany ve 21. století, dále  cimbalista, skladatel a pedagog  Daniel Skála, s mozaikou moderních jazzových harmonií a funky trylků bude experimentovat kapela Mr. Lovo, spojení popu s prvky jazzu a melancholického písničkářství představí absolventka Janáčkovy konzervatoře Nika a ženská hudební skupina  Vesna překvapí show s nejmodernějším zvukem, hodným světové kapely.

Jako každý rok budou moci nejen hudební profesionálové navštívit konferenční program s přednáškami, diskuzemi a kulatými stoly na aktuální témata. Ten letošní nabídne ve dnech 20. a 21.  června například debaty o tom, jak začít turné v Asii nebo jak uspět na jihoamerickém trhu. Účastníci seminářů se také dozví, jak mluvit o specifických hudebních žánrech a co mohou nabídnout partnerské země.

Více informací o Czech Music Crossroads, včetně přesného programu a informací o interpretech a hostech, najdete na webových stránkách Czech Music Crossroads.

Hudební konference a showcasový festival Czech Music Crossroads vznikl v roce 2014 s cílem vždy před Colours of Ostrava představit hostům z celého světa kvalitní a přesahovou hudbu v žánrech world music, folku, jazzu a nové akustické hudby. Do předloňského roku probíhal v prostoru Dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích.

Czech Music Crossroads pořádá festival Colours of Ostrava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy.

Czech Music Crossroads je hrdým členem projektu UPBEAT, European Showcase Platform for World Music. Více informací o projektu najdete na https://upbeat-platform.eu.

Nenechte si ujít
Colours of Ostrava 2024

Koupit vstupenku