The Comet is Coming

The Comet is Coming

Velká Británie 22.7.2023 / 23:30 - 00:30
Liberty stage

„Zníme jako naléhavý alarm, se vzdorem čelíme našim obavám a hrajeme jako by měl nastat soudný den," uvažují o sobě saxofonista King Shabaka Hutchings, hráč na syntezátory Dan Leavers aka Danalogue a bubeník Max Hallett aka Betamax. Svůj hybrid jazzu, psychedelického rocku, improvizace a elektroniky s výraznou infúzí tanečních beatů pak vnímají jako prastarou technologii s mocí ovlivňovat mysl a měnit vnímání reality.

Všichni jsme docela rebelové. Nikdo z nás nechce, aby nám někdo říkal, co máme hrát, nebo s námi manipuloval nebo nás kontroloval. Takže je mnohem lepší, když nás prostě nechají hrát, co chceme. Jsme kluci otevření zeitgeistu a tomu, co se děje okolo nás. Jde nám o vyjádření pocitu ze světa,“ řekli v rozhovoru pro magazín Full Moon.

Všichni tři přišli z epicentra londýnské experimentální scény, kde aktuálně probíhá nová jazzová revoluce. Bez zbytečných předsudků k žánrovým hranicím a připomínající invazi liberálního smýšlení o řádu světa; hudby mluvící o tom, co se odehrává tady a teď, s potenciálem naplnit taneční parket a zapálit v nás oheň psychedelické intenzity. V mnoha ohledech se jedná o zlomový okamžik zasazený do současného britského politicko-společenského kontextu s jasným respektovaným leadrem: Shabakou Hutchingsem. Známe ho ze skupin The Ancestor a Sons of Kemet, ale i z dalších projektů napadajících elitářství a předsudky panující v jazzové komunitě. 

Dan Leavers s Maxem Hallettem tvořili výbušné elektronické duo Soccer96. Když hledali někoho, kdo by se jejich zvukové intenzitě mohl vyrovnat a dokonce ji posunul ještě výš, padla volba na Shabaku. Za první album Channel the Spirits získali v roce 2016 nominaci na Mercury Prize a brzy na to podepsali smlouvu s legendárním labelem Impulse! 

Na novém albu sice znovu vycházejí z filosofie spirituálního kosmického jazzu, jejich „hyperdimenzionální expanzní paprsek“ má ovšem občas paralyzující sílu pořádně nabitého taseru. A radikálně vyznívá i proslulý manifest tria: „Přijde Kometa a zničí veškeré iluze. Přinese novou realitu, vnímání, schopnosti i povědomí, které budou existovat v jednom. Ten konec bude jen začátkem.