Jacob Collier

Jacob Collier

Velká Británie 20.7.2023 / 20:15 - 21:15
Česká spořitelna stage

Fenomenální génius. Nejčastější pojmenování zpěváka, virtuózního multiinstrumentalisty, nepřekonatelného aranžéra a naprosto přirozeného koncertního showmana oslňujícího všestranností, popíráním žánrů a uměním sborově harmonicky rozezpívat tisícové davy. Třeba s hity od Abby nebo Elvise Presleyho. Je mu osmadvacet let, na kontě má pět Grammy a jedenáct nominací. Stal se jediným britským interpretem, který cenu získal za každé ze svých čtyř alb. Ohromuje tím, jak si bez námahy poradí i s nejsložitější hudbou.

Té své říká „great big mixture“ a z popu v ní zlehka přeskakuje k jazzu, soulu, klasice, hip hopu, funky, EDM a vlastně k čemukoliv, co ho napadne. „Pravidla neexistují. Až na jedno, a tím je vaše intuice, které byste se měli držet, protože když ji zůstanete věrní, užijete si nejvíc zábavy,“ tvrdí Collier schopný bravurně rozeznít snad jakýkoliv nástroj, i když nejraději má klavír s klávesami. 

Pro své divoce originální experimentování je považován za „ohromující hudební zázrak - s podivně všedními písněmi“ a s jeho čtyřalbovým projektem Djesse vlastně sledujeme rodící se legendu v reálném čase. „Nikdy jsem nemyslel na to, že bych uspokojoval očekávání druhých. Nezajímá mě prestiž nebo žánr. Největší tlak cítím sám ze sebe. Mám tolik nápadů, že to nazývám syndromem nekonečné tvořivost. Výzvou je, jak pro tyto nápady najít cestu, aby spatřily světlo světa. Musím to udělat tím nejčestnějším a ´jakobínským´způsobem.

Spolupracoval s největšími světovými hvězdami, včetně Pharrella Williamse, Coldplay nebo Stormzyho. Chválí ho Herbie Hancock, filmový skladatel Hans Zimmer a za mentora má legendární hudební těžkou váhu Quincyho Jonese. Aby bylo jasno, pána, který pracoval s Ellou Fitzgerald, Billie Holiday, Frankem Sinatrou nebo Michaelem Jacksonem.

Pamatuji na období, kdy se Quinci s někým setkal - a bylo jedno, jestli to bylo s jordánskou královnou Raniou, Hillary Clinton nebo Donaldem Gloverem - a první, co udělal, bylo, že jim pustill Jacobův videoklip Don't You Worry 'Bout a Thing' a zeptal se jich: Viděl jsi někdy v životě už něco takového? Protože já ne,“ vzpomínal Adam Fella z Quincy Jones Productions na rok 2012, kdy na sebe Collier ze svého domácího studia začal upozorňovat virálními videoklipy, které k jeho kariéře neodmyslitelně patří. Postupně se proměňoval v meteorit, jehož dráhu je dodnes nemožné určit, ale přesto je jasné, že do budoucna bude zářit barvami, které jsme možná ještě neviděli. 

Do uměleckého znakového jazyka tlumočí Amber Galloway Gallego.