Bára Zmeková

Bára Zmeková

Česká republika 14.7.2022 / 00:00 - 01:00
Vítkovice Gong stage

Skladatelka a multiinstrumentalistka pohybující se ve svých písních s autorskými českými texty mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem a nadhledem a klavírní hru střídá se syntezátory. Posluchači její koncerty označují jako “soul trip” nebo “poezii v hudbě” a zaznělo dokonce: "To bylo poprvé, co jsem se sjel hudbou."

Do povědomí posluchačů se Bára Zmeková dostala v roce 2013, kdy vyhrála soutěž 1BAND2PLAY, objevila se poprvé na stagi festivalu Colours of Ostrava a vydala své debutové album Ještě kousek. Svou výraznou pozici na české hudební scéně pak potvrdila vydáním druhého alba LUNAVES (2019, Tranzistor label), které si získalo nejen místo na prvních příčkách výročních hitparád Radia 1 nebo Proglasu, ale také Báře přineslo dvě nominace na cenu Hudební akademie populární hudby Anděl, a to ve dvou hlavních kategoriích - Sólová interpretka a Objev roku. O tom, že album Lunaves není jen kvalitní nahrávkou, Bára se svou kapelou přesvědčila také odbornou mezinárodní porotu festivalu Czech Music Crossroads, když si z přehlídky odnesla obě možná ocenění, cenu diváků i odborné poroty, a následně byla vybrána, aby reprezentovala českou hudební scénu na největším mezinárodním showcasovém festivalu world music WOMEX 2020.

Bára Zmeková se aktivně podílí na české alternativní hudební scéně. Její hudba se stala součástí kompilací Superhrdinky, AKT - Kittchen nebo Full Moon 10 a spolu s kapelami DVA, Zrní, Mucha, Bratři Orffové a dalšími se podílela na vzniku kompilace Hommage Bulisovi. V říjnu 2016 se objevila jako support na koncertě švýcarské zpěvačky Sophie Hunger v pražské Akropoli. Vedle své písničkářské tvorby je také jedním ze členů elektro-akustického projektu FORMA, v němž se podílela na vzniku živých soundtracků k filmům Metropolis (Fritz Lang), Erotikon (Gustav Machatý) a Sunrise: A Song of Two Humans (F. W. Murnau) a věnuje se hudebně-divadelní tvorbě. Aktuálně ji můžete slyšet v představeních Dům v jabloních (Projekt Pomezí), This is not a love song (Ufftenživot) nebo Miss Amerika (Spitfire Company). 

Na festivalu Colours of Ostrava se Bára Zmeková představí ve speciální kapelní sestavě a zahraje písně z alba Lunaves i dosud nevydané písně.