Winston McAnuff & Fixi

Winston McAnuff & Fixi

Francie, Jamajka 20.7.2019 / 20:00 - 21:00
Drive stage by MINI

Vytvořili spolu cosi, co se v nejbližší možné míře blíží chvalozpěvu na hudební bratrství. Dvaašedesátiletý jamajský Electric Dread s daleko mladším francouzským akordeonistou a producentem François-Xavierem Bossardem aka Fixim by pro chytlavou melodii šli třeba na konec světa, jen aby ji mohli zasadit do taneční směsi popu, kubánské hudby, afrobeatu, písní maloya z ostrova Réunion a hip hopu, v níž reggae vnímáme spíš jako postoj. Lekci k šíření lásky a humanismu.

Ostatně, idea nového skvělého alba Big Brothers vznikla během silvestrovské party v roce 2015: Winston s Fixim přijeli do uprchlického tábora Džungle ve francouzském Calais a navzdory tísnivé atmosféře oslavili s místními příchod nového roku tancem. Třeba skladbu Crying For Love napsal prý Winston na kraji útesu v Doveru a věnoval ji všem, kteří po cestě riskovali život v naději, že najdou lepší svět. 

Winstonovy skladby dostávají díky Fixiho akordeonu a kapele rozpustilý nádech, jenomže z jeho ohromujícího soulového hlasu prýští občas i varování: nechte nás chopit se svého štěstí a respektujte ho.

Za debutové album A New Day získala dvojice v roce 2014 nominaci na Victoires de la Musique a status globálních hvězd. Winston se pak se skupinou Inna De Yard pokoušel najít ztracenou duši roots reggae, přesto se od svého „bratra“ Fixiho nikdy moc nevzdaloval. Jsou si zkrátka souzeni, svázáni Winstonovým krédem: „Zpívat písně, které změní něčí život k lepšímu, to je to, co mi dává sílu pokračovat.