Sam Kelly & The Lost Boys

Sam Kelly & The Lost Boys

Velká Británie 19.7.2019 / 23:45 - 00:45
Drive stage by MINI

Vítěz BBC Folk Awards je pravým opakem usedlého klubového anglického folkaře: s našlápnutou kapelou, soulově zabarveným hlasem, dramaticky se rozpínavými skladbami a straněním rozdováděné festivalové atmosféře budí dojem, že přišel spíš ze světa rocku. Nejpodstatnějším rysem tvorby zpěváka, kytaristy a skladatele Sama Kellyho navíc zůstává vybroušený update tradice neslučitelný s hrou na jistotu. Tím pádem je opravdu co poslouchat, i když jde o balady staré stovky let.

Na britské folkové scéně se přirovnání neubráníte, každý ve vás slyší kohosi z minula: důkaz, že i přes moderní inovace a osvěžující vlivy odjinud se moderní folkaři drží základních kódů. Sam Kelly, rodák z Cornwallu, se k nim programově hlásí, obdiv k dávným hrdinům neskrývá a přebírá hodně tradičních skladeb. Za pouhého epigona ho ale brát nemůžeme. K folkrockovým formulkám dosazuje tolik čerstvého zvuku, že když s kapelou vydali poslední album Pretty Peggy, napsali o nich: „Pokud v roce 2017 někdo vydá lepší, dejte vědět.“ A samozřejmě je neminula nominace na BBC Folk Awards v kategorii Nejlepší skupina. Ani porotci totiž nemohli přeslechnout pověst o jedné z nejdynamičtějších koncertních show na britských ostrovech. 

The Lost Boys nejsou jen tak nějakou doprovodnou kapelou: šestice vynikajících instrumentalistů a zpěváků ze sebe vysype rytmické aranže, až na vás jdou mrákoty, a po baladické jemnosti dokáže zrychlit, jako když necháte zabrat silnou motorku.

Tento koncert natáčí Česká televize, uvidíte na ČT art.