Mogwai

Mogwai

Velká Británie 19.7.2019 / 23:45 - 00:45
ArcelorMittal stage

Soničtí solitéři z Glasgow navíc ani po letech nevykazují známky tvůrčího útlumu, stále dokážou držet v šachu drtivou, přesto nádhernou a emotivně vygradovanou, art rockově vynalézavou a dynamickou hudbou, když vřavu kytar, elektroniky a zkreslených vokálů střídají těsně před osudovým výbuchem lyricky uvolňujícím ztišením.

Budou vám krvácet uši, ale majestátní hudba, jakou dokážou zahrát snad jen oni, vám rány během chvíle zacelí,“ napsali kdysi o jedné z nejdůležitějších post-rockových kapel historie, spoléhající převážně na instrumentální, melancholicky zabarvené kompozice meandrující od krásy k chaosu.

Nové zdařilé album Every Country's Sun potvrdilo, že Mogwai zůstávají relevantní současnou kapelou. „Nebylo by překvapivé, kdyby po celé té době Mogwai už vyčerpali své triky. Ale toto album ukazuje, že v nich je ještě spousta života, že se mění a rozvíjejí, i když nezapomínají na minulost. Co je ale nejdůležitější: stále vytvářejí zajímavá a zásadní alba,“ dočteme se v recenzi na musicOMH.

Navázalo na něj soundtrackové album Kim spojené s americkým filmem režiséra Jonathana Bakera, a Mogwai tak pokračují ve spolupráci s filmaři. Jejich skladby zazněly v mnoha televizních seriálech – Sex ve městě, Les Revenants nebo Kriminálka Miami – ve filmu The Fountain a v ceněných dokumentech Zidane: A 21st Century Portrait, Lost in France Before the Flood (spolu s Nine Inch Nails) nebo v alarmujícím BBC Atomic: Living in Dread and Promise o historii jaderného zbrojení.

Rozhodně nejsme mainstreamová kapela, nosíme v sobě také punkový postoj a chráníme si tvůrčí svobodu,“ tvrdí leader a kytarista skupiny Stuart Braithwaite.

Jinými slovy: „Mogwai jsou zpět. Starší, větší, lepší, moudřejší – a bez strachu zvýšit výkon svých zesilovačů, dokud nezničí vaše ušní bubínky a nezmění váš názor na svět.