John Butler Trio

John Butler Trio

Austrálie 19.7.2019 / 19:45 - 20:45
Česká spořitelna stage

Navzdory tomu, že začínal na ulici jako busker a zasloužený celosvětový úspěch si tvrdě odpracoval bez podlézání davům a mocným. Songwriter, excelentní kytarista a zpěvák považuje písně za divoké koně, které je potřeba ulovit, aniž by přišli o svobodnou duši. To je krédo, které pro hudební kariéru Johna Butlera platí od samého začátku. Charismatický filantrop s manželkou Danielle Caruanou, jinak písničkářkou Mama Kin, založil a financuje neziskovou organizaci The Seed Fund podporující mladé začínající umělce a patří k předním australským ekologickým aktivistům.

Je zpěvákem k pohledání, jako kytarista pak doslova perlí: z ruky si přehazuje jedenáctistrunnou akustickou kytaru s elektrickou a rezofonickou, banjo s dobrem, a to v unikátním stylu zahrnujícím picking a otevřené ladění. Dynamitová hudba jeho tria vždy těkala od přímočarého rocku k blues, odpíchnutému funky, melodickému folku, bluegrassu a reggae. A není vůbec těžké jí podlehnout, ačkoliv do ní nově vstoupila jemná elektronika a trio posílili klávesista se zpívajícím perkusistou. 

Umělcem se srdcem na pravém místě zůstává John Butler i po získání mnoha hudebních cen, jenomže každý úspěch něco stojí. Neúnavného koncertního nomáda před čtyřmi lety dostihla krize: k osobním démonům úzkosti se přidala vyčerpanost s pochybnostmi o sobě samém, což pro tvůrčího hudebníka a politického aktivistu není zrovna dvakrát dobrá kombinace. Po čem John Butler toužil nejvíc, vedle odpočinku, vtiskl do názvu nového, zvukově nejpestřejšího alba Home. 

Upřímný popis prázdnoty, osamělosti během turné a touhy vrátit se zpět ke své rodině mezi Australany silně zarezonoval: album okamžitě vystřelilo na nejvyšší žebříčkovou pozici. “Domov je řada věcí. Předpokládám, že byste mohli začít s těmi nejjednoduššími klišé: ´domov je tam, kde je mé srdce´. Takže domov může být tam, kde je moje rodina, partner. Ale myslím si, že domov na hlubší rovině je tam, kde sídlíte sami v sobě, jaký mír najdete uvnitř svého srdce a mysli.