Elisapie

Elisapie

Kanada 18.7.2019 / 18:00 - 19:00
glo™ Fresh stage

Zpěvačka, skladatelka, filmařka a aktivistka pocházející z nejsevernějšího teritoria Kanady, kde odpradávna sídlí národ Inuitů, o svém domově říká: „Je přímo v mém srdci.“ Obrovský prostor Nunavutu, obloha, země i oceán, způsobující prý, že se cítíte nesmírně malými, nicméně šťastnými, dotváří náladové obrysy hudby Elisapie Isaac: dream pop přecházející do folku skrze síto inuitských tradic. Své poslední album The Ballad of the Runaway Girl charakterizovala jako „vnitřní konflikt mezi citlivou ženou a bestií plnou instinktů“.

Schopnost zpívat anglicky, francouzsky a v rodném jazyce Inuitů ji přivedla ke spolupráci s předními kanadskými skupinami. S Taima, duem tvořeným společně s hudebníkem Alainem Augerem, získala v roce 2005 nejvyšší kanadskou hudební cenu Juno. S čím dál větším úspěchem koncertuje i v Evropě: vystoupila na Glastonbury a veletrhu Womex.  

Z malého městečka Salluit, jež leží za severním polárním kruhem a kde ji po smrti rodičů adoptovaly inuitské ženy, odešla v osmnácti letech do Montréalu, aby se vedle hudby začala věnovat i natáčení velmi ceněných dokumentárních filmů o životě Inuitů, především žen.