2. světová válka

2. světová válka

19.7.2019 / 15:00 - 16:00
Meltingpot Alarm stage

V září si připomeneme 80 let od začátku 2. světové války. Konflikt stál život víc než 60 milionů obětí, z toho víc než čtvrtinu má na svědomí systematické hromadné vyvražďování Židů a dalších etnických, náboženských či politických skupin, zdravotně postižených občanů či homosexuálů. Přesto jsme v poslední době v Evropě svědky sílícího antisemitismu a xenofobních nálad namířených zejména vůči migrantům. Zapomněli jsme už na jedno z nejtemnějších období světových dějin?

Milan Hes – středoškolský učitel, akademik a autor literatury faktu, který publikuje v odborných a populárně-naučných časopisech. Milan Hes je členem České asociace orální historie a společnosti Patria a spolupracovníkem Centra vizuální historie Malach. Je mimo jiné autorem knih Čekání na smrt (Rodinný tábor českých Židů v Osvětimi), Dny strachu (Osudy ukrývaných Židů na Slovensku v časech vlády Jozefa Tisa), A brány se otevřely (Osvobození 1945: Dachau – Osvětim – Terezín) a Promluvili o zlu (Holokaust mezi dějinami a pamětí). Spolupracuje na didaktických projektech, které se věnují výuce soudobých dějin.

Petr Šimíček – středoškolský učitel dějepisu na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Od poloviny 90. let připravuje a řídí studentské semináře s tematikou moderních československých a světových dějin. Organizuje středoškolské studentské konference, didaktické konference, workshopy a metodické semináře pro učitele dějepisu. Je jedním ze zakladatelů a dlouholetým šéfredaktorem vzdělávacího portálu Moderní dějiny.cz. Spoluautor knihy Společně dějinami a metodických publikací Rok po roce, Paměť kraje, Pětačtyřicátý a Okamžik rozhodnutí.