Zlata Holušová: osobní ohlédnutí za letošními Colours

Ostatní

Přečtěte si osobní ohlédnutí Zlaty Holušové za letošním ročníkem Colours of Ostrava.

Moje milá Colours rodino a všichni, kteří sledujete dění kolem festivalu Colours of Ostrava,

dovoluji si reagovat na události právě skončeného dvacátého ročníku. Byl to jubilejní a zároveň nejtěžší ročník, plný krásných i nešťastných událostí. Zrušení vystoupení dvou velkých hvězd bylo velkým zklamáním i pro náš tým. Celý rok se připravujeme a děláme maximum pro vaši spokojenost, ale se zrušením koncertů Ellie Goulding a Burna Boye jsme bohužel nic udělat nemohli. Podařilo se nám najít kvalitní náhradu za Ellie Goulding, skvělé Chinaski, ale o tom, že hrozí neúčast Burna Boye, jsme do poslední chvíle nevěděli. Jeho třicetičlenná výprava byla připravena v areálu, jeho kapela měla dopolední pětihodinovou zvukovou zkoušku. Proto i pro nás bylo nepochopitelné, že koncert nakonec nebude. Řešili jsme i náhradní letadlo a přesun koncertu na později.  Bojovali jsme o to, aby koncert proběhl. Bojovali jsme i o programovou náhradu, a to tak moc, že jsme si neuvědomili, že nejdříve musíme informovat vás, naše drahé publikum. Čekáním jsme promarnili čas a definitivní zrušení koncertu vám oznámili pozdě. Osobně a upřímně se za to vám všem omlouvám. Stalo se nám to poprvé za 20 let, a tak to zaskočilo i nás.

Druhou skvrnou na barvách Colours bylo absurdní nařčení z cíleného omezování duhových symbolů. Festival po celou dobu své existence otevřeně a s láskou přijímá, prezentuje a diskutuje o všem a se všemi, bez ohledu na jejich orientaci, původ nebo politické názory. Nikdy jsem já ani nikdo z mých kolegů nevydali žádný pokyn, který by jakkoliv omezoval prezentaci sexuální orientace nebo symbolů LGBT+. Jsme však povinni zajistit, aby se na festivalu neprezentovaly žádné rasistické nebo hanlivé symboly a abychom jako festival zůstali apolitičtí. U vchodu na festival se proto členové ostrahy dotazují na význam výrazně prezentovaných symbolů, které návštěvníci vnášejí dovnitř. Ve snaze neudělat chybu se někdy tázali zbytečně na symboly, které žádný problém nepředstavují, například symboly duhy. Nikomu však z těchto důvodů vstup zakázán nebyl. Ihned jsme se za tato nedorozumění omluvili. Já tak teď činím znovu a omlouvám se za všechny nevhodné poznámky našeho personálu. Na festivalu pracuje celkem 6 800 lidí, a i když je to velmi náročný úkol, budeme usilovat o to, aby každý znal a chápal svobodné a otevřené hodnoty našeho festivalu a k podobným nedorozuměním už nikdy nedošlo.

Přes tohle všechno jsem po celé čtyři dny potkávala mnoho lidí, kteří se výborně bavili a letošní ročník si skvěle užili. Vím, že vždy lze udělat věci lépe a přiznávám, že letos jsme se dopustili několika chyb. Poučíme se z nich. Budeme důslednější při práci s vystupujícími i s naším personálem. Po celých 22 let práce na festivalu Colours of Ostrava bylo mou snahou každý rok festival o trošku vylepšit, zajistit lepší program a zvýšit váš komfort v areálu. Myslím, že právě to je důvod, proč se k nám řada z vás opakovaně vrací, a já vám slibuji, že příští rok si všechno vynahradíme.

Děkuji vám za pochopení.
 
Vaše Zlata Holušová