Účinkující 2022

Youssou N´Dour

Senegal

Globálně nejznámější velikán moderní africké hudby

U jeho úchvatného hlasu se nikdy nespletete, vždycky poznáte, že je to on – Youssou N´Dour. S nedostižnou kapelou Le Super Étoile de Dakar za zády, se kterou dokáže odehrát nezapomenutelně energické koncerty. „Jeho hudba je z těch, které navždy změní váš život,“ prohlásil kdysi legendární Charlie Gillet na vlnách rádia BBC.

Dějiny moderní africké hudby opravdu stojí a padají s letos dvaašedesátiletým Youssou N´Dourem. To on – snad nejvíc ze všech umělců – k ní přitáhl pozornost západních posluchačů. Zboural spoustu přežívajících předsudků a demonstroval její neomezené možnosti. Společně se Salifem Keitou, Miriam Makebou, Manu Dibangem a Morym Kantem definoval afropop a pomohl zpopularizovat fenomén world music. A na jeho donekonečna z rádií znějící duet s Neneh Cherry 7 Seconds raději zapomeňte, to je pouhá špička ledovce N´Dourovy obdivuhodné umělecké dráhy.

Se spoluhráči z Le Super Étoile de Dakar v podstatě vynalezl novodobý městský styl mbalax, jeden z nejzásadnějších novodobé africké hudby. Málem neutancovatelnou rytmickou zapeklitost rozezněl kytarami, klávesami a artilérií bubnů, kterým dominují hlučné sabary. Složil víc než pět set skladeb, natočil nespočet přelomových alb, získal cenu Grammy a mnoho dalších, byl vyhlášen africkým umělcem století a je držitelem čestného doktorátu na Yale University. 

Čím však Youssou N´Dour proslul nejvíc? Apelujícími skladbami, panafricky laděnými alby, názory a vizemi, kterým černý kontinent pořád bedlivě naslouchá, hlavně mládež, protože je považuje za největší bohatství Afriky. 

Pochází ze starého griotského rodu a své poslání dědičného hudebníka, od kterého se čekají rady, bere velmi vážně: „Jako grioti jsme kdysi byli trubadúry, starali jsme se o zábavu, uchovávali jsme historii, byli jsme hlavními rádci mandských králů, strážci kultury, kterou těžce uchovávali. Dodržovali jsme tradici do poslední chvíli, než jsme se otevřeli světu. Jsem současný griot, ale vím, že dokonce v současné době hudba může nést poselství a měnit lidské životy.

Neoficiální ambasador černého kontinentu a podle magazínu Times jeden z nejvlivnějších lidí planety představuje pro světové politiky a filozofy rovnocenného partnera a klíčovou osobnost současné Afriky. 

Během čtyřicetileté hudební kariéry se z předměstí senegalské metropole Dakar vypracoval do pozice respektovaného afrického vůdce pracujícího pro OSN a UNICEF. „Nikdy jsem si nemyslel, že žít v Senegalu vás automaticky zbavuje možnosti ovlivnit svět,“ řekl na zasedání G8 americkému prezidentovi Baracku Obamovi.

V Senegalu vlastní noviny, rozhlasové a televizní stanice, provozuje největší banku a je brán za úspěšného byznysmena. Na rozdíl od jiných hudebníků rodný Dakar nikdy neopustil a investoval hodně peněz do nahrávacích studií a koncertních klubů otevřených začínajícím hudebníkům. Podporuje výuku jazyka wolof ve školách a má značný vliv na hudební dění v zemi. V roce 2012 Youssou N´Dour neúspěšně kandidoval na senegalského presidenta, nakonec se stal ministrem kultury a po odstoupení přijal post poradce vládnoucího prezidenta Mackyho Salla.

Na posledních albech Youssou N´Dour rozjel mezigenerační dialog reagující na globální mainstream. Spolupracuje s mladými zpěváky, hudebníky a producenty, kteří se podílejí na moderních úpravách jeho ikonických skladeb.

Zkrátka ani přes svých šedesát let nepolevuje…

NenechTE si ujít
Youssou N´Dour na Colours

Koupit vstupenku