Uniform

Uniform

Spojené státy 18.7.2019 / 21:00 - 22:00
Full Moon stage

O rozhodně nejtvrdší koncert letošního festivalového programu se postarají američtí Uniform. Skoro až metalová temnota poháněná těžkotonážním tepem industrialu do kulis Vítkovic padne. Tohle ale rozhodně není další revival Coil ani Ministry, byť znatelná inspirace Godflesh byla samotnou kapelou několikrát přiznaná.

„Když jsme skládali naše poslední album, poslouchali jsme hodně black metalu, a tak jsme chtěli složit blackmetalovou skladbu ve stylu Godflesh. Jednoho dne donesl Ben the Walk a vyrazil mi dech!“ říká zpěvák Michael. Uniform dal někdejší člen York Factory Complaint v roce 2013 dohromady se svým dlouholetým přítelem Benem Greenbergem (The Men). Tehdy jim došlo, že nezávisle na sobě hudebně dospěli do stejného stádia a chtějí sdílet intimno jen ve dvou. Ve dvojici začali tvořit hudbu sžíravým kytarovým skřípotem postaveným na nekompromisním hromobití automatických bicích a s punkovou zběsilostí vdechli život debutu Perfect World z roku 2015 a o dva roky později i jeho následníkovi Wake in Fright. Jejich pronikavé vystupování a pochmurná, evokativní atmosféra přilákala zástupy posluchačů, mimo jiné i Davida Lynche, který se rozhodl dvě z jejich skladeb Tabloid a Habit rozeznít v poslední sérii svého majstrštyku Twin Peaks. I samotný John Carpenter, legendární hororový režisér, jim k remixu svěřil svoji skladbu Vortex, zaujali také experimentální zlosyny The Body a loni s kapelou spolupracovali na kolaborativním albu Mental Wounds Not Healing. 

Hranice brutality byly prolomeny. Na své poslední, třetí desce The Long Walk (pojmenované podle románu Stephena Kinga) se Uniform rozrostli a přizvali si jednoho z nejvšestrannějších a nejtalentovanějších bubeníků Grega Foxe (člen noiserockových Guardian Alien a blackmetalové ikony Liturgy). Album vydal vyhlášený label Sacred Bones a v nejednom souhrnném žebříčku (za všechny jmenujme ten od hudební platformy Bandcamp) se objevilo mezi nejlepšími deskami loňského roku. Do toho svého ji zařadil i Ryan Mahan, basák kapely Algiers, která je zodpovědná za jedno z nejsilnějších vystoupení loňského ročníku Colours of Ostrava. Jejich chystanou desku momentálně neprodukuje nikdo jiný než právě Ben Greenberg z Uniform.

Tohle není příjemná hudba na poslech, protože ani náš svět není zdaleka příjemný k životu. Ale skrze pudové emoce, hlučnost a těžkotonážní riffy se snaží napojit na posluchače a vyprovokovat kritický dialog či inspirovat ke katarzi.