Trad.Attack!

Trad.Attack!

Estonsko 21.7.2023 / 23:30 - 00:30
ORLEN Drive stage

Nejlepší estonské folk power-trio? O tom nepochybujte. Nejúspěšnější estonská kapela v zahraničí posledních let? Jasná věc! Tradiční hudba je podle zpěvačky a hráčky na dudy Sandry Vabarna, kytaristy Jalmarka Vabarna a bubeníka Tõnu Tubliho oheň, který by se měl předávat z ruky do ruky a nikdy by po ní neměl zbýt jen popel. „Narodili jsme se s odvahou vzít něco posvátného a vytáhnout to na denní světlo 21. století,“ zní manifest tria, neohroženě zanesený do ambiciózních poprockových skladeb s přídavkem elektroniky, prořezávajících prostor s přemírou punkové radosti, kdy se fantastické trio ztiší, pouze když musí nabrat dech.

Trad.Attack! začínali v roce 2014 jako jam band a využili toho, že Estonsko vlastní jednu z největších sbírek lidových písní na světě a unikátní polyfonní vokální styl leelo je dokonce zapsán na seznamu UNESCO. Hraní jen tak pro zábavu se trojici ale vymknulo z rukou: už první nahrávky se v Estonsku proměnily v obrovské hity a za výtečná alba Shimmer Gold a Make Your Move získali mnoho cen; včetně těch hudbu přesahujících: kulturní cenu ministerstva zahraničí sdílejí třeba se světoznámým estonským skladatelem Arvo Pärtem.
 
Neprosíme, nežebráme o přízeň a naší další zastávkou je svět. Jak se říká, všechno nebo nic,“ tvrdí kapela připomínající tikající bombu. Nadále fascinuje uchopením lidové poezie, zdroje rad, poučení, zábavy a odkazů platných i dnes, a pro silné melodie by si dál nechala vrtat kolena. Otázka: mohou Trad.Attack! na koncertech přivodit někomu infarkt? Odpověď: i s tím by se mělo počítat.