Účinkující

Tindersticks

Velká Británie

Neodolatelní rockoví melancholici

Když se probíráte encyklopedií rockových melancholiků, dříve či později narazíte na Tindersticks z britského Nottinghamu, garanty smutku urozeného původu s účinky opia. Už bezmála třicet let hrají smysly otevírající komorní rockovou hudbu, kterou posloucháme, abychom si připomněli, jak blbě jsme se občas cítili. Ponurost až k pláči, zanesená do melodramatického hlasu zpěváka a takřka výhradního textaře Stuarta A. Staplese, se v ní mísí s nadějným romantismem a něžnou krásou doznívající v tichu, během kterého prý mohou padat k zemi stromy, a stejně to neuslyšíme.

Tindersticks bývají často přirovnáváni k Nicku Caveovi, který na počátku jejich kariéry dobře odhadl sílu emočních, volně plynoucích skladeb se soundtrackovou náladou a vzal je s sebou na turné, pověsti kultovních rockových melancholiků, už dávno odstřižených od přímého srovnávání s kýmkoliv, ale Tindersticks docílili sami: bez podbízení se a myšlenek na masový úspěch. Vždycky totiž patřili spíš do koncertních sálů než na stadiony. 

Na žádné ceny nikdy nedosáhli, od roku 1991, kdy se z Asphalt Ribbons přejmenovali podle krabičky zápalek nalezené Staplesem na pláži v Řecku na Tindersticks, ale natočili mnoho kritikou ceněných alb a fanoušci je doslova zbožňují. Francouzská režisérka Claire Denis, které svou hudbou pomohli Tindersticks dotvořit osm filmů, je kdysi výstižně charakterizovala: „Podivná kombinace násilí a lyričnosti.“ Na těsném propojení své hudby s filmem ale Tindersticks pracovali i sami: ve videoklipech nebo naposled ve Staplesem režírovaném filmu Minute Bodies: The Intimate World of F. Percy Smith o průkopníkovi kinematografie. Skladby skupiny se objevily i v dalších filmech nebo televizních seriálech, třeba v Rodině Sopránů.

Za zmínku také stojí fakt, že Tindersticks mají blízký vztah k České republice, protože klávesista David Boulter žije s českou manželkou v Praze.

Nové album No Treasure But Hope natáčeli Tindersticks na řeckém ostrově Ithaka, proslaveném Homérovým eposem o králi Odysseovi. Podle Staplese tam zničehonic našli nový druh krásy, kterou předtím neviděli. A vizuálně básnivým videem doplněnou skladbu Pinky in Daylight máme brát jako jednoduchou milostnou píseň z komplikované doby. 

Staples k tomu dodal: „Myslím si, že písně z nového alba jsou velmi zamyšlené. Je to přemítání třiapadesátiletého muže. Mám pocit, že jsem vyloučený a že nad tím nemám kontrolu. Ale kontrolu mám nad tím, jak k naší hudbě společně přistoupíme a co hledáme, když nahráváme album nebo vystupujeme. Myslím si, že právě v tuto chvíli je důležité být pokrokový."

NenechTE si ujít
Tindersticks na Colours

2390 Kč do 9000 ks
2690 Kč do 9000 ks
2990 Kč do 9000 ks
Čtyřdenní vyprodané  
Koupit vstupenku