The Longest Johns

The Longest Johns

Velká Británie 19.7.2023 / 18:45 - 19:45
ORLEN Drive stage

Kdo nezpívá chytlavé námořní písně sea shanty, jako by nežil, nebo minimálně v posledních dvou letech nebyl na sociálních sítích. Po jednoduchých starých pracovních písních usnadňujících námořníkům od 17. století těžkou dřinu na lodích šílí dnes doslova celý svět.

A bristolská kapela The Longest Johns patří mezi aktuálně největší hvězdy, ačkoliv donedávna patřila jen fanouškům britského folku a to ještě těm nejzarytějším. Proboha, kdo by dnes zpíval shanty, něco normálnějšího nemáte, křičeli na ně léta po poloprázdných hospodách. A nic. A pak si v roce 2020 mladý skotský pošťák Nathan Evans po práci zazpíval novozélandské sea shanty Wellerman a zrodil se král TikToku #SeaShan uvolňující stavidla masové mánie po námořnických písních. 

Za nepravděpodobný fenomén může také covid, nucená izolace a potřeba navázat skrze aplikaci TikTok kontakty pro společné zpívání, kdy se cítíte součástí něčeho úžasného. V tom spočívá komunitní půvab sea shanty, který The Longest Johns na sociálních sítích naprosto dokonale a inovativně využili. Pro Twitch třeba vymysleli živě streamovanou online hru Sea of Thieves, do které s hlasem může vstoupit kdokoliv.

Zážitek ze společného zpívání námořnických písní se velmi podobá tomu, když lidé tančí v klubu. Ať už jste tu píseň předem slyšeli, nebo ne, vnitřně víte, co máte dělat, a cítíte se součástí něčeho většího, než jste vy sami. Jako by vám něco chybělo. Dokud se s hlasem nepřipojíte," tvrdí The Longest Johns, nejsilnější ve chvíli, kdy odloží nástroje a vášnivě spustí a cappella.

The Longest Johns sea shanty neodolatelně a přesvědčivě hrají a zpívají dlouho. I oni virálně explodovali s Wellerman. Tím, že zpívají unisono, okamžitě s ní vlétli do britské hitparády a proměnili ji v jednu z nejstreamovanějších skladeb na Spotify ve Spojených státech. Zatímco předchozí alba si skupina vydávala sama, novinka Smoke & Oakum vychází u Universal Decca Records. Vedle sea shanty a folkové klasiky nabízí také autorské skladby s příběhy o moři, ztracených lodích a námořnících. Zdánlivě nic pro suchozemce, ale s tím si hlavu nelámejte. Euforicky tančit, dupat, tleskat a zpívat budete i tak.