Účinkující

Talisk

Velká Británie

Po čertech dobře a dobrodružně hrající akustické trio

Nedá se nic dělat. Pokud chcete znít jako Talisk, musíte umět po čertech dobře hrát. Nebo ještě o hodně lépe. Nejlepší kapelou vás pak v anketě BBC Radio 2 Folk Award vyhlásí bez váhání i z toho důvodu, že u toho dobrodružně přemýšlíte.

Ti samí porotci hráče na concertinu Mohsena Aminiho zvolili za hudebníka roku a pozadu nezůstali ani Skotové: pro Talisk jednohlasně určili cenu Scots Trad Music Awards. Tak počkat, něco nám uniká? Jak komu. Ti, kdo ostrovní folkovou scénu sledují pozorně, o trojici z Glasgowa, do které patří ještě houslistka Hayley Keenan a kytarista Graeme Armstrong, jistě slyšeli a vědí, o čem je řeč. Ti, kdo zatím ne, by měli zbystřit. Talisk totiž bez přehánění naplňují představu o moderním, strhujícím a vzrušujícím akustickém triu, vidícím skotské, irské a anglické tradice jako inspiraci, kterou je třeba nutně prozkoumat a jedinečně vynalézavě převést k obrazu svému. Důležitou roli v jejich přístupu sehrává i cestování: na hodně nápadů přišli během cest po Evropě, Spojených státech a Kanadě. 

Otřepanou frázi „to jste ještě neslyšeli“ si odpustíme, vyhrknutí, jak je tohle možné, na vás i tak přijde, zvlášť při pohledu na Aminiho ďábelsky kmitající prsty po knoflících concertiny. To fakt hlava nebere, ani způsob, jakým trio dociluje mnohovrstevnatého zvuku, v němž neslýchaná rychlost přechází do atmosférických melodií. Ještě jinak: představte si, že s vámi někdo něžně kolébá, zbaví vás zábran a pak znenadání posadí na centrifugu s vybuzenými otáčkami. Asi tak nějak. 

Od roku 2014 toho Talisk stihli docela dost: vedle dvou vynikajících alb – Abyss a Beyond –, která vám zkrátka doma nesmí chybět, zazářili na mnoha velkých festivalech a na Celtic Connections zdvihli sál několikrát ze židlí, a že toho tamní publikum už něco slyšelo! „Milujeme to. Jsme rádi, když vidíme, jak lidé tleskají a usmívají se. Dělat je šťastnými je ta nejlepší práce na světě,“ tvrdí Talisk, nicméně říkat tomu zrovna v jejich případě práce je fakt dost velký úlet.

NenechTE si ujít
Talisk na Colours

2390 Kč do 9000 ks
2690 Kč do 9000 ks
2990 Kč do 9000 ks
Čtyřdenní vyprodané  
Koupit vstupenku