Účinkující 2022

Talisk

Velká Británie

Po čertech dobře a dobrodružně hrající akustické trio

Nedá se nic dělat. Pokud chcete znít jako Talisk, musíte umět po čertech dobře hrát. Nebo ještě o hodně lépe. Nejlepší kapelou vás pak v anketě BBC Radio 2 Folk Award vyhlásí bez váhání i z toho důvodu, že u toho dobrodružně přemýšlíte.

Ti samí porotci hráče na concertinu Mohsena Aminiho zvolili za hudebníka roku a pozadu nezůstali ani Skotové: pro Talisk jednohlasně určili cenu Scots Trad Music Awards. Tak počkat, něco nám uniká? Jak komu. Ti, kdo ostrovní folkovou scénu sledují pozorně, o trojici z Glasgowa, do které patří ještě houslistka Hayley Keenan a kytarista Graeme Armstrong, jistě slyšeli a vědí, o čem je řeč. Ti, kdo zatím ne, by měli zbystřit. Talisk totiž bez přehánění naplňují představu o moderním, strhujícím a vzrušujícím akustickém triu, vidícím skotské, irské a anglické tradice jako inspiraci, kterou je třeba nutně prozkoumat a jedinečně vynalézavě převést k obrazu svému. Důležitou roli v jejich přístupu sehrává i cestování: na hodně nápadů přišli během cest po Evropě, Spojených státech a Kanadě. 

Otřepanou frázi „to jste ještě neslyšeli“ si odpustíme, vyhrknutí, jak je tohle možné, na vás i tak přijde, zvlášť při pohledu na Aminiho ďábelsky kmitající prsty po knoflících concertiny. To fakt hlava nebere, ani způsob, jakým trio dociluje mnohovrstevnatého zvuku, v němž neslýchaná rychlost přechází do atmosférických melodií. Ještě jinak: představte si, že s vámi někdo něžně kolébá, zbaví vás zábran a pak znenadání posadí na centrifugu s vybuzenými otáčkami. Asi tak nějak. 

Od roku 2014 toho Talisk stihli docela dost: vedle dvou vynikajících alb – Abyss a Beyond –, která vám zkrátka doma nesmí chybět, zazářili na mnoha velkých festivalech a na Celtic Connections zdvihli sál několikrát ze židlí, a že toho tamní publikum už něco slyšelo! „Milujeme to. Jsme rádi, když vidíme, jak lidé tleskají a usmívají se. Dělat je šťastnými je ta nejlepší práce na světě,“ tvrdí Talisk, nicméně říkat tomu zrovna v jejich případě práce je fakt dost velký úlet.

NenechTE si ujít
Talisk na Colours

Koupit vstupenku