Účinkující 2022

Sleaford Mods

Velká Británie

Divoká britská elektro-punková dvojice

Středa 13. 7.19:30-20:30

glo™ stage

Divoká britská elektro-punková dvojice. Málokterá kapela se považuje za fucking shit. Snad jen Sleaford Mods, bez ohledu na to, co si o tom jiní myslí. Do monotónních elektro punkových rytmů chrlené provokující texty za hranicí přijatelné vulgarity s mocí naštvávat rozhodně nepředstavují hudební ideál, a přece nottinghamské dvojici dnes naslouchá nejen Británie. Zpěvák, raper a textař Jason Williamson, připomínající prý Richarda III. při útoku vos, se s autorem hudby a producentem Andrewem Fearnem stali dalšími z řady nepravděpodobných punkových hrdinů vzešlých zezdola, kteří vás seřežou, aniž by se vás dotkli.

Líbí se mi myšlenka, že jsem nerozumný. Rád říkám věci, které mohou být kritizovány. Samozřejmě kromě názorů, které by se říkat neměly - o menšinách nebo urážení žen. Ale u hodně věcí jako útoky na lidskou integritu, proč ne?“ říká Williamson.

Autentickým padesátníkům s reálnými představami o životě a drsným humorem nelze podsunout anarchii Sex Pistols, na to až příliš dobře vědí, o čem a ke komu na oslavovaných albech mluví. Brexitem rozdělená britská společnost, vzestup krajní pravice, stoupající rasismus, nejistá budoucnost a dopad globálních problémů jim pořádně nabily kanón, přesto se pořád obracejí spíš směrem k lidem, pro které je „návštěva supermarketu něco jako výlet na Mars“ a nepřestává je štvát UK's 'work like fuck' culture. „Ten smutek a vztek nikdy nezmizí. Zůstane neustále ve vaší hudbě, protože se s tím setkáváte na ulici každý den. Vše míří k horšímu. Ti samí lidé jsou neustále stále tak odporní. Vztek oslovuje lidi.

Není úplně jisté, z jakého důvodu mají u nás Sleaford Mods na posluchačských růžích ustláno, když tady nikdy nevystoupili a jsou naštvanými kritiky především britského systému. Možná za tím bude věčný obdiv k londýnským punkovým řvounům s levičáckým étosem a typická česká vlastnost fandit každému, kdo se s vrchností nemaže a politikům nevěří ani nos mezi ušima. O lecčems vypovídá i mimoňský distribuční název dokumentárního filmu Bunch of Kunst od německé režisérky Christine Frantz – u nás Banda sráčů od kumštu. A potvrzuje to také loňské album Spare Ribs, jedno z nejsyrovějších a nejlepších, které kdy dvojice natočila.

Kdo ví, každopádně Sleaford Mods zrovna tak milují v Německu, USA, Irsku, nebo dokonce v Austrálii, takže se nakonec bavíme o dalekonosnějším politicko-popkulturním fenoménu s vlivnými zastánci. Mark E. Smith o nich těsně před smrtí mluvil jako o „jediné dobré věci“. A třebaže Iggy Pop prohlásil, že se v přízvuku Jasona Williamsona ztrácí a ne všemu rozumí, přesto je hraje ve svém pořadu na rádiu BBC: „Miluji Sleaford Mods. Myslím si, že jsou nejdůvěryhodnější novou kapelou, která nespoléhá na použití starých zvyklostí, aby svoji hudbu udělali příjemnou.

NenechTE si ujít
Sleaford Mods na Colours

Koupit vstupenku