Účinkující

Roosevelt Collier

Spojené státy

Nikdo nehraje na pedal a lap steel kytaru jako on

V něčem si s Collierem nerozumíme: zatímco on tvrdí, že jeho hudba uzdravuje a lidé se prý po koncertech cítí o mnoho lépe, jiným jeho valivý gospelový blues rock ze všeho nejvíc připomíná útok hodně velké bestie s trvalými následky. Navíc nechápete, co má tahle smršť společného s Božím slovem.

Když ve 30. letech minulého století nahradily v amerických kostelech letničního hnutí varhany elektrickými steel kytarami, zrodil se nový hudební žánr: sacred steel. Kytaristé postupně vyvinuli jedinečné hráčské styly, ladění a s gospel funky přispívali k velebení Pána. Collier se v kostele prakticky narodil, a s výběrem nástroje neměl tudíž na výběr. Se strýci a bratranci dodnes hraje ve slavné kapele The Lee Boys. „Ani si nesedejte, bude se tančit a připravte se na pořádnou jízdu,“ postaví hned na začátku do pozoru církevní ovečky. A nebýt lavice pořádně přidělané k podlaze, našli by se nejspíš co chvíli na hromadě před kostelem.

Mohutný chlap provádějící s pedal a lap steel kytarami v podstatě boží zázraky, a to bez přídavných efektů, pouze rukama, se brzy dostal do hledáčku ostrých bluesrockových part: Allman Brothers a Buddym Guyem počínaje a Tedeschi-Trucks Band konče. Nejvíc jeho směsi gospelu, funky, rocku a blues – osobně nazývanou dirty funk, swampy grime – přišel na chuť Michael League, leader Grammy oceněných Snarky Puppy, chystající v roce 2017 se zpěvačkou Malikou Tirolien z ostrova Guadeloupe projekt Bokanté, jinými slovy zeppelinovské blues v karibských rytmech. 

Sám League pak přiznal, že veškeré show jim bez varování prakticky ukradl Collier. Přesto mu produkoval debutové album Exit 16 a pomohl Collierovo steel kytarové evangelium šířit, kam se dalo. A The Doctorovi, jak se mu přezdívá, pak propadlo publikum na Womadu i na Womexu, když s napětím sledovalo, kam směřuje budoucnost steel kytary. Padají přitom zmínky o jeho oblíbeném hrdinovi: Jimi Hendrixovi. „Tohle album je o mně. Vypráví příběh, kdo jsem, odkud pocházím, kam mířím... Mým posláním je dotýkat se lidí a léčit je skrze svoji hudbu. Vždy to bylo mé poslání, ať už to bylo v kostele nebo v klubu. Myslím si, že se lidé po mém koncertě cítí lépe. Je to mocné, člověče! Byl jsem požehnán, je to můj dar.” 

NenechTE si ujít
Roosevelt Collier na Colours

2390 Kč do 9000 ks
2690 Kč do 9000 ks
2990 Kč do 9000 ks
Čtyřdenní vyprodané  
Koupit vstupenku