Účinkující 2022

Roosevelt Collier

Spojené státy

Nikdo nehraje na pedal a lap steel kytaru jako on

V něčem si s Collierem nerozumíme: zatímco on tvrdí, že jeho hudba uzdravuje a lidé se prý po koncertech cítí o mnoho lépe, jiným jeho valivý gospelový blues rock ze všeho nejvíc připomíná útok hodně velké bestie s trvalými následky. Navíc nechápete, co má tahle smršť společného s Božím slovem.

Když ve 30. letech minulého století nahradily v amerických kostelech letničního hnutí varhany elektrickými steel kytarami, zrodil se nový hudební žánr: sacred steel. Kytaristé postupně vyvinuli jedinečné hráčské styly, ladění a s gospel funky přispívali k velebení Pána. Collier se v kostele prakticky narodil, a s výběrem nástroje neměl tudíž na výběr. Se strýci a bratranci dodnes hraje ve slavné kapele The Lee Boys. „Ani si nesedejte, bude se tančit a připravte se na pořádnou jízdu,“ postaví hned na začátku do pozoru církevní ovečky. A nebýt lavice pořádně přidělané k podlaze, našli by se nejspíš co chvíli na hromadě před kostelem.

Mohutný chlap provádějící s pedal a lap steel kytarami v podstatě boží zázraky, a to bez přídavných efektů, pouze rukama, se brzy dostal do hledáčku ostrých bluesrockových part: Allman Brothers a Buddym Guyem počínaje a Tedeschi-Trucks Band konče. Nejvíc jeho směsi gospelu, funky, rocku a blues – osobně nazývanou dirty funk, swampy grime – přišel na chuť Michael League, leader Grammy oceněných Snarky Puppy, chystající v roce 2017 se zpěvačkou Malikou Tirolien z ostrova Guadeloupe projekt Bokanté, jinými slovy zeppelinovské blues v karibských rytmech. 

Sám League pak přiznal, že veškeré show jim bez varování prakticky ukradl Collier. Přesto mu produkoval debutové album Exit 16 a pomohl Collierovo steel kytarové evangelium šířit, kam se dalo. A The Doctorovi, jak se mu přezdívá, pak propadlo publikum na Womadu i na Womexu, když s napětím sledovalo, kam směřuje budoucnost steel kytary. Padají přitom zmínky o jeho oblíbeném hrdinovi: Jimi Hendrixovi. „Tohle album je o mně. Vypráví příběh, kdo jsem, odkud pocházím, kam mířím... Mým posláním je dotýkat se lidí a léčit je skrze svoji hudbu. Vždy to bylo mé poslání, ať už to bylo v kostele nebo v klubu. Myslím si, že se lidé po mém koncertě cítí lépe. Je to mocné, člověče! Byl jsem požehnán, je to můj dar.” 

NenechTE si ujít
Roosevelt Collier na Colours

Koupit vstupenku