Účinkující

Radical Face

Spojené státy

Magický floridský indie folkař vstřebávající indie pop, shoegazing, smyčce a elektroniku

Umění floridského indie folkaře Bena Coopera napsat vtahující melancholické písničky vstřebávající indie pop, shoegazing, smyčce a elektroniku je nezpochybnitelné. Do paměti se nám vryje i jeho přesvědčení, že sny tvoří cestu, po které by se mělo naše srdce vydat, přestože na nás co chvíli vyskočí bubáci z mládí a ocitneme se na místech, kde nepříjemné vzpomínky nikdy neumírají. Zprvu je z hlavy vyháněl s terapeutem, nakonec se rozhodl pro albovou trilogii The Family Tree (The Roots, The Branches a The Leaves) tvořící rozsáhlou ságu o fiktivní rodině The Northcotes čelící tajemstvím, v nichž se setkává realita s nadpřirozeností v duchu jižanské gotiky. Alter ego Radical Face prý Bena osvobodilo od studu a rozpaků čelit vlastním rodinným trablům, inspirace Sufjanem Stevensem nebo Bonem Iverem zase od pocitu, že hůř než Elliott Smith na tom být nemůže.

Hudba je pro mě způsobem, jak upřímně rozumět pohledu na lidstvo. Hudba je pro mě útočiště. Mohu najít útočiště osobní i vnitřní. Jednou z nejlepších vlastností hudby je, že k ní lidé nacházejí vztahy. Mohu poslouchat píseň z cizí země a přesto jí rozumím,“ myslí si Ben Cooper, známý také z momentálně hibernujícícho dua Electric President a také jako Human Mother, což je další nick, zaštiťující tentokrát jeho elektroničtější a experimentálnější hudbu.

Proslavila ho skladba Welcome Home, Son z alba Ghost, celosvětově znějící z reklam, televizních seriálů a filmů. Což je vlastně paradoxní: šlo o hořkosladké přemítání o návratu domů, odkud čtrnáctiletého Bena otec pro jeho přiznanou homosexualitu vyhodil. Vyrostl na Jihu, v chudé smíšené rodině s devíti sourozenci, a rozhodnutí stát se spisovatelem zhatila kolize s počítačem: dvě napsané knihy byly nenávratně smazány. Přešel tedy k hudbě a s rodinou, v níž nevlastní otec sexuálně zneužíval Benovu neteř, se později potkal u soudu. Bolestivého zážitku a dalších osobních pravd, se kterými se rozhodl vyjít na veřejnost, se dotýká v poslední části trilogie The Leaves. 

Nejde o nějakou melodramatickou oslavu smutku, není to vyhlazená bolest do něčeho hladkého, lesknoucího se a romantického, ale jde o skutečnou studii lidské duše, schopnosti soucitu, komunity a lidského spojení za těch neojbtížnějších podmínek. Jako takové The Leaves jsou jakousi smlouvou, znamením solidarity, vzdorovitý záznam věnovaný síle empatie, elegance, připomínka, že laskavost je schopná a překoná bídu a smutek,” napsali o albu na portálu Various Small Flames.

NenechTE si ujít
Radical Face na Colours

2390 Kč do 9000 ks
2690 Kč do 9000 ks
2990 Kč do 9000 ks
3290 Kč  
Koupit vstupenku