Účinkující

Princess Nokia

Spojené státy

Radikální newyorská raperka, feministka a queer aktivistka, která nemá ke slovní ani jiné ráně daleko

Ne že by stranila násilí, to jen zkrátka nesnáší nespravedlnost a je vždy ve střehu, pokud jde o práva žen, menšin a komunity LGBT. Patří mezi Nuyorican, jak se přezdívá portorikánsko-newyorské komunitě, a tradice svých předků včetně náboženství santeria nikdy neztratila z dohledu. Proto si říká čarodějnice z ghetta a myslí tím undergroundové punkové a gay kluby v Lower East Side, z jejichž DIY kultury čerpá raperka, skladatelka, producentka, modní ikona, herečka a autorka sledovaného feministického podcastu Smart Girl Club Radio dodnes. Má okolo sebe stálý kolektiv přátel a trvá na tvůrčí svobodě: proto se nikdy neupsala žádnému labelu.

Myslím si, že na světě není mnoho žen jako já. A já si to užívám být takovou ženou. Protože zbořím více dveří,” tvrdí o sobě Destiny Nicole Frasqueri od začátku odmítající hrát podle jakýchkoliv pravidel a dodnes nezapadající do žádných žánrových škatulek. Pod nicky Wavy Spice a Destiny zkusila emo, rock, grime nebo punk nebo pop, ale jako Princess Nokia se pevně usadila v hip hopu, neosoulu a R&B. 

Proslavila se výbušnými koncerty a skladbami Bitch I'm Posh, Yaya nebo Dragons. Odpalovací rampou k velkému úspěchu a evropskému koncertnímu turné se však pro ni stalo debutové album 1992 Deluxe, třaskající hity Tomboy, Kitana a Brujas, doplněné strhujícími videoklipy. 

Vyrůstala v Harlemu, když ji bylo deset, matka zemřela na AIDS. Prošla řadou pěstounských rodin a dětských domovů. Z toho posledního, jak vypravuje v dokumentárním filmu Destiny, utekla „se třemi dolary v kapse a ze tří čtvrtin nabitou baterkou mobilu“. Odtud její pseudonym: levný Obamaphone rozdávala americká vláda zdarma nejchudším vrstvám.

Prožila jsem svůj život v utrpení, bolesti, depresích, traumatech, ale už mě to netrápí. Hudba byl jediný opravdový způsob, jak jsem se mohla dostat z těch nejtemnějších míst v mém životě. Zajímá mě pouze hudba.

Víc se dozvíte – a také o jejím životě – z dvojice alb Everything Sucks a Everything Is Beautiful, vydaných v roce 2020 a podtržených vlastními slovy: „Jediný způsob, jak něco uvést v život je být sám sebou a najít si svoji cestu. Cestu, na které nikdo jiný není.

NenechTE si ujít
Princess Nokia na Colours

2390 Kč do 9000 ks
2690 Kč do 9000 ks
2990 Kč do 9000 ks
Čtyřdenní vyprodané  
Koupit vstupenku