Účinkující

Muthoni Drummer Queen

Keňa

Soul, elektro hip hop a bubnování zakotvené v dokonalosti

Řeže do bubnů, soulu má v hlase na rozdávání, přesto nejraději rapuje a z jejího elektro hip hopu vycházejí spalující blesky. Přidejte silné sociální cítění, přesvědčivý feminismus a vyjde vám z toho sebevědomá moderní africká žena 21. století, kterou je radost poslouchat.

Souhlasím s Ninou Simone, která řekla, že součástí role umělce je reflektovat dobu. A to zvláště dnes, v dnešní těžké době, ve které žijeme. A je to důležité nejen kvůli špatným věcem, ale i kvůli těm dobrým,“ říká výbušná zpěvačka, producentka, vystudovaná filozofka a podnikatelka, ne nadarmo přezdívaná Boss, přednášející na konferenci TED. 

Vliv hip hopu na současný život Keni i celé Afriky je obrovský a Muthoni Ndonga pochopila, že pokud chce do budoucna rodné zemi, a zvlášť ženám, v rámci možností alespoň nějak pomoct, nezbývá než zatáhnout do hry zkušené elektro producenty. Po boku má od roku 2013 švýcarskou posádku Jean „Hook“ Geissbuhler a Greg „GR!“ Escoffey, a k dispozici tak nervní zvuk jak z praku, často uváděný hláškou, že pokud by The Fugees pocházeli z Keni, zněli by jako Královna bubnů Muthoni. „Na hip hopu mám ráda to, že na jedné straně můžete rapovat o své přitažlivé přítelkyni a na straně druhé o skutečně závažných věcech v životě.

Pochází z národa Luo a na soupravu tradičních bubnů nyiduonge by coby žena neměla hrát – jsou určené pouze mužům. „K čertu s tím, jdu do toho a uvidíme, co přijde,“ řekla si kdysi Muthoni s představivostí natolik divokou, že nezbyl prostor, aby se zaobírala tím, co se smí a nesmí, včetně vyzývavých afrofuturistických kostýmů a názorů zpochybňujících zakořeněná společenská pravidla. Její hip hop mohou klidně hrát rádia, jenom by ho neměli poslouchat politici a chlapi považující ženy za nezbytný přívažek. Poslední album She je temperamentní oslavou ženství a Muthoni na něm volně cituje ikonickou americkou spisovatelku a aktivistku Maye Angelou: „Být ženou v Keni je práce na plný úvazek za poloviční mzdu, a dokonce ani to někdy neplatí.

Proslula výpravnými, vizuálně dotaženými videoklipy – „Myslím si, že videoklipy jsou další vrstvou vyprávění – můžete vyprávět příběh v textu písně, ale můžete vyprávět příběh vizuálně, což pomocí textu není možné. Vidíme dříve, než slyšíme. Proto jsou videoklipy pro mě tak důležité.“ – a zejména famózními, naprosto strhujícími koncerty, na kterých dokáže přenést úplně všechno, co umí, a ještě hodně navíc.

Za podpory:

NenechTE si ujít
Muthoni Drummer Queen na Colours

Koupit vstupenku