Melt Yourself Down

Melt Yourself Down

Velká Británie 19.7.2017 / 20:15 - 21:15
ArcelorMittal stage

Než se rozhodnete strávit poslední večery na Zemi s londýnskými hudebními radikály Melt Yourself Down, měli byste si vše pořádně rozmyslet. Poslouchat u toho vyšinutý apokalyptický nářez s frenetickým řevem a kvílejícím saxofonem je totiž jen pro silné povahy.

Saxofonistovi Pete Warehamovi prý u jeho předešlých kapel Acoustic Ladyland a Polar Bear chyběla syrová energie a druh nevysvětlitelného šílenství. “Bylo to příliš rozumové a kultivované,” tvrdil a zároveň toužil po ostřejším zvuku. Našel ho ve vzteklé rytmické palbě funky rocku, afrobeatu a avantgardního jazzu rozsekaného na punkové třísky. Až nelidsky stmelenou kapelu “směřující k deformaci běžného hudebního jazyka” pak zuřivým raperským řevem táhne plivač slovního ohně Kushal Gaya ze skupiny Zun Zun Egui. 

Warehama totiž napadlo, že když se někdo jako on dokáže na podiu dostat do tranzu, mohl by přistoupit na ideu Melt Yourself Down. Což neznamená nic jiného než nasadit do už tak drtivého kraválu rytmickou extatičnost Núbijců z jižního Egypta, elektroniku producenta Leafcuttera Johna, afrobeat Fela Kutiho a nadpozemský odvaz Sun Ra. 

Wareham povolal bubeníka Toma Skinnera (Owiny Sigoma Band), saxofonistu Shabaka Hutchingse (The Heliocentrics), perkusistu Satina Singha (Transglobal Underground), basistku Ruth Goller (Acoustic Ladyland) a novou kapelu uvedl slovy: “The sound of Cairo ’57, Cologne ’72, New York ’78 and London 2013”. Debut Melt Yourself Down se v roce 2013 dočkal údivu, druhé album Last Evenings On Earth zase provázelo přesvědčení, že názorově a zvukově radikálnější nahrávky se v roce 2016 snad ani nedočkáme. 

Přepadových komand podobně nekompromisního živelného typu jsme v minulosti na Colours zažili dost: Fun-Da-Mental, Asian Dub Foundation, Balkan Beat Box nebo The Goats. Londýnští Melt Yourself Down všechny dohromady také občas připomínají, ale mají navrch, protože nikdo z nich nedisponuje ve svých řadách takovým zpěvákem a textařem jako je Kushal Gaya, původem z ostrova Mauricius, přecházející z angličtiny do kreolštiny a vlastního jazyka. 

I díky němu koncepce globálního crossoveru, hudby napěchované nejrůznějšími odkazy, řadí Melt Yourself Down mezi nejzajímavější kapely současnosti.