Mark Eliyahu

Mark Eliyahu

Izrael 16.7.2022 / 17:00 - 18:00
Vítkovice Gong stage

Virtuóz na svislé housle kamanche a mimořádný skladatel se smyslem pro líbivé melodie, kombinuje hudbu Blízkého Východu s evropskou klasikou a rodnými kořeny. A protože do sestavy nově přibral hráče na klávesy, bubeníka a kytaristu, původně akustické skladby nabraly na artrockové pompéznosti, kdy občas nezůstane jediné oko suché.

Inspiraci čerpám z přírody, lásky a touhy. A proto, když se mě ptají, jak bych svou hudbu popsal, na odpověď me stačí tři slova: duše, lásk a mír,“ tvrdí Mark, dokončující nové, dlouho očekávané album. 

Původní kulturní kořeny tvůrců jsou pro současnou izraelskou hudbu stylotvorné: vytvářejí a tvarují její ojedinělou pestrost, navyšují její tajemství a díky nim od sebe dokážeme odlišit jednotlivé hudebníky, ačkoliv tvoří jeden národ. 

Jestliže vám Mark Eliyahu nepřijde jako typický izraelský hudebník, pravdu budete mít ale jen napůl: narodil se v Dagestánu, autonomní republice Ruska, v komunitě horských Židů, kteří na Kavkaze žijí od časů babylonského zajetí. Tisíciletá izolace horským Židům pomohla si uchovat unikátní kulturu a přečkali toho v hodně, dokonce antisemitské tažení Sovětů, ovšem narůstající chudoba a islámský džihád z poslední doby jejich stěhování do Izraele uspíšilo. Mark se narodil v dagestánských horách v roce 1982, za sedm let ale jeho otec Piris zavelel k odchodu a dnes žijí v Tel Avivu. Piris Eliyahu patří k respektovaným etnomuzikologům, hudebníkům, skladatelům a syna vedl k hudbě odmalička. 

"V teenagerském věku jsem hrával rock a elektronickou taneční hudbu. Táta mě seznámil se svými oblíbenými kapelami King Crimson, Genesis a Nirvánou, ale zároveň jsem poslouchal, jak studenty učí na loutnu tar a postupně pronikal do tradiční hudby," vysvětluje Mark svůj dnešní hudební záběr. 

V šestnácti odjel na Krétu za Rosem Dallym, aby se naučil na tureckou loutnu saz a pokračoval do Ázerbájdžánu, kde absolvoval dvouletý mistrovský kurs na kamanche u dnes už nežijícího velikána Adalata Vazirova.

Učňovská léta nám dají smysl, když posloucháme Markova alba: tradiční kavkazská, perská a středovýchodní hudba se na nich artrockově rozmachuje, elektronika násobí atmosféru i rytmy a zvuk kamanche a louten vůbec nepřipomíná fakt, že pocházejí ze starověku. K dokonalé představě o Markově hudbě poslouží jistě informace, že patří k letitým elitním spoluhráčům izraelského hitmakera Idana Raichela, s nímž natočil celou řadu úspěšných alb. 

Mark Eliyahu také komponuje hudbu pro filharmonie, taneční představení a mnoho ocenění získal za filmové soundtracky. 

Markovo vynikající album Sands lze považovat za průsečík jeho tvůrčího nasazení. S otcem do něho vyváženě vložili starobylou duchovní hloubku předků i spontánní angažmá v moderní izraelské hudbě. 

Na albu se podílelo mnoho vynikajících instrumentalistů i zpěváků a Mark Eliyahu na něj zařadil také vznosně jímavou skladbu Ballad Of The Weeping Springs ze stejnojmenného filmu izraelského režiséra Benny Toraty, pro který nejen složil hudbu, ale také si ve strhujícím příběhu zahrál. 

Za podpory: