Loyko

Loyko

Rusko 22.7.2017 / 17:45 - 18:45
Drive stage

Když chtěl rollingstonovský kytarista Ronnie Wood, mimochodem původem Rom, slyšet na svém album plakat housle, pozval si Sergeje Erdenka, který emočně dokázal vyšponovat také koncerty Yehudi Menuhina a Gidona Kremera. Sám nebo s Loyko, s nimiž zvládá odvěké romské umění přinutit během chvíle lidi se smát jako by byli na svatbě a zároveň bědovat jako na pohřbu. Přesto dává Erdenko přednost smutné hudbě: “Duše ji má ráda, protože smutek očišťuje.”

Divokostí, nasazením, výdrží a nelámáním si hlavy, jestli je den nebo už ráno, protože čas je pro Romy při hraní relativní, Loyko prosluli po celém světě. Ať už vystupovali na svatbách, festivalech, v koncertních síních, cirkusech nebo jen tak v hospodě, pokaždé to skončilo stejně: obecenstvo je ani za nic nechtělo pustit ze scény. “Trio se ponořuje do naříkavého smutku a kříčící melancholie, do rychlých tanečních rytmů a ohromujícíc euforie,” napsali o Loyko, vrcholném důkazu, že akademické vzdělání a nespoutaný romský přístup k hudbě se navzájem nevylučují. 

Loyko - ještě houslista Artur Gorbenko a kytarista Michael Savichev - se pojmenovali po Loyko Zabarovi, legendárním ruském romském houslistovi z 19. století, přirovnávaném k Paganinimu. Všichni tři zpívající virtuózové studovali na klasických konzervatořích, Savichev pak flamenco ve Španělsku a Gorbenko hrával v jazzových kapelách. Erdenko pochází ze slavného romského hudebního klanu, s historií tři sta let nazad. Mistrovské umění zdědil po svém dědečkovi, slavném houslistovi Michailu Erdenko, kterému s obdivem naslouchal Lev Tolstoj. Vedle klasiky je absolventem divadelní akademie a proslul jako vyhledávaný herec. Přes deset let žil v Irsku a Velké Británii, pracoval ve Spojených státech a domů, do Petrohradu, se vrátil až v roce 2000, kdy se naplno začal věnovat Loyko. Vedle typické romské schopnosti přijmout jakékoliv vlivy, nicméně zahrát je podmanivě po svém, se na strhující hudbě Loyko podepsalo světobežnictví, takže od nich slyšíme i klasiku, ruské romantické dumky, maďarské čardáše, gypsy jazz, flamenco nebo irské dupárny.